P. Knudsens Gade 16, 2. th, 2450 København SV

En designer har været på besøg, et alvorligt besøg...

P. Knudsens Gade 16, 2. th, København SV - Plantegning

Specifikationer

Villalejlighed
  • Boligareal:177 m2
  • Værelser:5
  • Bygget/ombygget:1915/2023
  • Energimærke:
    D

En designer har været på besøg, et alvorligt besøg...

Sydhavnen har med mod, kreativitet og nye byggerier fået et løft ud af et tidligere og noget trist industriområde, som Olsen-Banden slet ikke ville kunne genkende i dag. Nuvel, de er her så ikke mere, Egon, Benny og Kjeld, men måske kigger de med fra efterlivet med alle deres millioner og glæder sig over alt det nye liv, der er kommet her de sidste 2 årtier: Øer med havnebade, sommer- og vinterbadere, kajakker i vandet og udsigter, som tidligere var forbeholdt kraner og skorstene. Det gamle Sydhavnen blander sig med alt det nye Sydhavnen, og det er der kommet en spændende bydel ud af.

Ejendommen på P. Knudsens Gade 16 er fra tiden med det gamle Sydhavnen. Den er bygget i 1915, altså den gang, da Sydhavnen for alvor blev et industrielt kvarter, i dag en saga blott. Duplexlejligheden er en anpartslejlighed beliggende på 2. og 3. sal og på 2. og 3. sal har et lysindfald som i en malers atelier. Her er 177 m2 fordelt på 2 etager plus en hems, og de er, i al beskedenhed, nogle af de lækreste og mest velindrettede m2 i Sydhavnen. En indretningsdesigner har været på besøg, et alvorligt besøg, peget i alle retninger og fortalt, hvor skabet skal stå – bogstaveligt talt. Det er så uforskammet lækkert og inspirerende renoveret helt i bund, som man siger. Her er stille og roligt, selv når terrassedør og vinduer står åbne.     

Stemningen i Sydhavnen er maritim og nær. Vesterbro og Københavns centrum er tæt på med vand så rent i kanalerne, at mange bader her hele året. Metroen er bare 700 meter fra lejligheden i P. Knudsens Gade. Hvis man for 20 år siden talte om at bo i Sydhavnen med kanaler og broer 10 cykelminutter fra centrum i København, hvis man drømte om at kajakke rundt og bade mellem spændende arkitektur, ja, så kunne man godt blive betragtet som en person fra en anden planet.

Udforsk andre boliger af samme type
Villalejlighed

Studsgaardsgade 26, 2, København Ø

Villalejlighed

Studsgaardsgade 26, 2, København Ø

Pris

7.250.000 DKK

Boligareal

87 m2

Værelser

5

Højsgårds Alle 57, 1, Hellerup

Villalejlighed

Højsgårds Alle 57, 1, Hellerup

Pris

6.395.000 DKK

Boligareal

98 m2

Værelser

4

Strandpromenaden 27B, 1, København Ø

Villalejlighed

Strandpromenaden 27B, 1, København Ø

Pris

15.450.000 DKK

Boligareal

186 m2

Grundareal

840 m2

Værelser

5