Kampmannsvej 27, Sanddal, 7000 Fredericia

Altså højt, frit og sikkert, sådan skal det være …

Kampmannsvej 27, Sanddal, Fredericia - Plantegning

Specifikationer

Villa
  • Boligareal:198 m2
  • Grundareal:1.875 m2
  • Værelser:5
  • Carport:43 m2
  • Bygget/ombygget:1967/2001
  • Energimærke:
    C

Altså højt, frit og sikkert, sådan skal det være …

Danmark er et af de lande i verden med en relativt lang og stærkt opsplittet kystlinje i forhold til sit areal. Omkring 10.000 kilometer kyststrækning har vi afhængig af hvor detaljeret man måler. Og her er pointen: Der er de kystmatrikler, der er, sikkert er det, at der med kystbeskyttelseslinjen ikke kommer flere. De mest eftertragtede er selvfølgelig dem, der ligger højt. Udsigten højt er større og dybere, lyset er lysere, solindfaldet bedre, stjernerne tættere på, og så er man oppe beskyttet mod stigende vandstand. Altså højt, frit og sikkert, sådan skal det være.

Saftige tomater i orangeriet
Den fine villa på Kampmannsvej 27 ligger højt, frit og sikkert i 1. række til sandstranden mod Lillebælt. Ja, vi er i det attraktive kvarter Sanddal i den sydlige del af Fredericia. Her er masser af natur, den landlige på land, og den maritime med vand, her er grønt og roligt, og så er der ikke langt til Fredericia centrum. Villaen er fra 1967, men er siden både om- og tilbygget til de 198 m2, den er på i dag. Alt står tiptoplækkert med udsigt til Fyn, Endelave og Æbelø. Grunden er på 1.875 m2 med en have, som havde vi en konfettikanon, ville vi fyre den af med det samme. Her er det hyggeligste gårdmiljø med saftige tomater i orangeriet, 130 m2 terrasse, hvor flere af dem hænger på skråningen mod vandet, og så er her den mest charmerende læskærm af en pavillon, når vinden pifter fra øst. Mange tak.

Altid liv på vandet
Vi er små 15 meter over vandet. Stranden er en børnevenlig sandstrand. Bare 400 meter er der langs stranden i bare tæer med fødderne i vandkanten til Fredericia Lystbådehavn med caféer og restauranter. Der er altid liv på vandet, ikke bare småbåde, men store skibe, rigtige skibe, altid noget at kigge på. Her er tryg skolevej via stisystemer, indkøb er tæt på, det samme er kulturen og de lækre forretninger.

Det var såmænd bare det.

Udforsk andre boliger af samme type
Villa

Gl Strandvej 13, Middelfart

Villa

Gl Strandvej 13, Middelfart

Pris

9.650.000 DKK

Boligareal

174 m2

Grundareal

414 m2

Værelser

4

Bobækvej 13, Hyrup, Stouby

Villa

Bobækvej 13, Hyrup, Stouby

Pris

6.500.000 DKK

Boligareal

221 m2

Grundareal

11.322 m2

Værelser

6

Grøngrøftvej 16, Grøngrøft, Aabenraa

Villa

Grøngrøftvej 16, Grøngrøft, Aabenraa

Pris

17.500.000 DKK

Boligareal

3.235 m2

Grundareal

32.730 m2

Værelser

40