Hornsherredvej 250, Lyndby, 4070 Kirke Hyllinge
Stram og minimalistisk, 180 graders uhindret fjordudsigt
Stram og minimalistisk, 180 graders uhindret fjordudsigt
Stram og minimalistisk, 180 graders uhindret fjordudsigt
Helårshus. Er der noget, der for alvor deler Sjælland i et Øst- og Vestsjælland, så er det halvøen Hornsherred. Ja, den går så langt op i fjorden, så langt, at den smækkysser Sølager og Lynæs ved udsejlingen til Kattegat. Pudsigt stednavn i øvrigt, Hornsherred, der formentlig kommer fra vikingen Kong Horn, der herskede over herredet og siden sin død kan ses som et ridende genfærd. Muhaaa. Og det er helt sikkert måske rigtigt. Helt sikkert er det dog, at Hornsherred ligger i Fjordlandet og gemmer på interessante historier, for Fjordlandet i Hornsherred er også havneliv og sommerdage med sejlere, fiskere, vandrefugle, naturelskere, historieentusiaster og viking-fans.
Højt og beskyttet mod vind og vejr
Huset på Hornsherredvej 250 er så nyt som fra 2018. Det står højt over vandet beskyttet mod vind og vejr. Toplækkert er det med sine stramme linjer og sin minimalistiske arkitektur med solceller på taget. Det står i 1. række til fjordvandet, hvor fjordudsigten er mageløs og så stor, som armene kan brede sig. Her er 241 m2 bolig, og alt er lige til at møblere og flytte ind i. Grunden er på 1.603 m2 med en kæmpeterrasse mod øst og syd. Haven, ja, er man også til minimalistisk havearkitektur, så bliver den næppe mere stram og minimalistisk indrettet end her. Sol hele dagen, ingen dikkedarer, her kan man gå rundt nøgen, kun himlens engle og havørnen kan kigge ind.
Bare 40 minutter
Fra Hornsherredvej 250 er der bare 40 minutter til København. Mod sydøst er der 20 til Roskilde, og mod vest 15 til Holbæk. Vi er i Fjordlandet som porten til Hornsherred. Fjordlandet er en fælles betegnelse for de naturskønne områder omkring Roskilde Fjord, Isefjord, Holbæk Fjord og Lammefjorden.
Kontaktperson

Kevin Sparwath Nielsen
Salgschef
kevin@eltoftnielsen.dk
31 14 79 05