Gudrunsvej 12, 3210 Vejby
Man kan kun besynge, at her er plads til så mange mennesker …
10. aug, 2025 13:15 - 13:45

Specifikationer
Fritidsbolig
- Pris:3.500.000 DKK
- Ejerudgift: 2.938 DKK
- Boligareal:63 m2
- Grundareal:1.204 m2
- Værelser:4
- Bygget/ombygget:1961/1964
- Tjek boliglån
Man kan kun besynge, at her er plads til så mange mennesker …
Mellem et par træer i et sommerhus i badebyen Vejby hænger en hængekøje og venter på en ny familie, som glæder sig til at vugge lidt frem og tilbage. Ja, alt imens tiden drypper afsted. Man kan også tage en morfar med en krimi på maven, eller bare ligge og kigge på et sommerhusbjælkehus så hyggeligt som det, der blev bygget på Gudrunsvej 12 i 1961. Alt er så godt her, at man slet ikke har lyst til meget andet end den bandit af en hængekøje, den tidsrøver.
Men kan kun besynge, at her er sengepladser til 7 gæster på de 63 m2 plus 2 udhuse og en enkelt gæst i hængekøjen. Det er et klassisk, sort træsommerhus med hvide sprossevinduer og store fløjdøre mod den store, sydvestvendte terrasse. Nemlig, her er der som bekendt sol hele dagen. Grunden er på 1.204 m2 med en frodig og ugeneret have. Med brændeovn og varmepumpe kan man komme her hele året. Og det har man da lyst til, for selv om det er vinter med sne på taget, er alt så sommerhushyggeligt.
Vejby Strand er Nordkystens fine, gamle sommerhusområde. Med 49 meter over havet er vi på det højeste punkt på den Nordsjællandske kyst. Vi kunne lige så godt være i det sydlige England. Ikke helt tilfældigt har området også et stednavn som det engelske Heatherhill. Vejby Strand har 2 berømte naboer, Tisvilde og Rågeleje. Der sker ikke så meget i Vejby, her er stille og roligt. Tisvilde den ene vej er byen med strandhoteller og restauranter og caféer. Rågeleje den anden vej er en af de historiske badebyer på Nordkysten. Stranden er kendt for de bolsjestribede badehuse.
Det var såmænd bare det.



















Kontaktperson

Camilla Stolpe
Salgschef
camilla@eltoftnielsen.dk
93 39 43 00