Ellekær 3, Lindenborg, 4000 Roskilde
Det sydligste sommerhus i fjorden. Mucho lækkert …
Specifikationer
Fritidsbolig
- Pris:2.195.000 DKK
- Ejerudgift: 2.470 DKK
- Boligareal:89 m2
- Grundareal:943 m2
- Værelser:3
- Garage:25 m2
- Bygget/ombygget:1968/2007
Det sydligste sommerhus i fjorden. Mucho lækkert …
Roskilde ligger som en åben hånd mod fjorden. Domkirken, ja, den første murstenskirke i Danmark, den smukke Domkirke med kongerne og dronningerne i deres sarkofager. Og Roskilde Festival, som med fuld gas og højde og fart samler 100.000 menneskesjæle til musik, kys og kærlighed i en uge. Roskilde er både krone og bare tæer i græsset, både gravkammer og guitar. Roskilde er et godt eksempel på en by, som siden middelalderen altid har forstået at forny sig, altid at bringe sin egen fortid med ind i nutiden hernede i den absolutte bund af Roskilde Fjord.
Et par hundrede meter fra fjorden
Sommerhuset på Ellekær 3 ligger helt i bunden af Roskilde Fjord på 4. stikvej til fjorden, altså sydpå. ”Mucho lækkert” får man lyst til at sige, her kan man sætte sin båd i fjorden, for der er bare et par hundrede meter fra fjordvandet. Sommerhuset har ligget her siden 1968. Alle 89 m2 er nogle ret lækre m2, skulle vi hilse at sige, ja, for selvfølgelig er det renoveret og tilbygget siden. Her er plads og isolering til at bo hele året, plads til familiefestivitas og sommerløjer på den 943 m2 store matrikel, og plads til venner på besøg. Skøn have, men havearbejde er der ikke meget af, for hverken træer eller beplantning har fået lov til at forkludre udsigten. Og så er her både garage og værksted.
Fjordlandet
Vi er i Fjordlandet. Dér, hvor vandet i Kattegat glider mod syd ned i Isefjord. Det er landet, hvis kyster går ud til fjordene, og det gælder selvfølgelig også kysterne til Lammefjord, Holbæk Fjord og Roskilde Fjord. Byerne i Fjordlandet er Fjordbyerne, og den sydligste Fjordby er såmænd Roskilde. Men fjorden passerer syd om Roskilde, og så er vi midt på Sjælland.
Skjoldungernes Land
Indkøb er nemt i REMA 1000. Skjoldsungernes Land ligger tæt på, det er en af Danmarks 5 nationalparker og dækker et område på 170 km2. I nationalparken finder man noget af Danmarks fineste natur med Roskilde Fjord i nord og Bidstrup Skovene i syd. Stiens hovedrute strækker sig mellem Roskilde og Hvalsø, og er en vandretur på 30 kilometer. Roskilde er en tur på 15 bilminutter, og København er bare en tur på 40 minutter.
Kontaktperson

Kevin Sparwath Nielsen
Salgschef
kevin@eltoftnielsen.dk
31 14 79 05