Drejerskovvej 29, 4760 Vordingborg

Træk vejret – 1. række til hav og skov

Drejerskovvej 29, Vordingborg - Plantegning Drejerskovvej 29, Vordingborg - Plantegning Drejerskovvej 29, Vordingborg - Plantegning

Specifikationer

Villa
  • Pris:10.500.000 DKK
  • Ejerudgift: 8.348 DKK
  • Boligareal:340 m2
  • Grundareal:4.555 m2
  • Kælder:12 m2
  • Værelser:8
  • Bygget/ombygget:1920/2015

Træk vejret – 1. række til hav og skov

Flexbolig. Valdemarkongerne boede i Vordingborg. Ruinerne af den gamle kongeborg er her endnu med Gåsetårnet som byens absolutte vartegn. Vordingborg er en gammel købstad, en by med gamle godser og herregårde, en kirke fra 1300-tallet og rester af det største og ældste borganlæg i Danmark. Tak til Valdemarerne og især Atterdag for at skrive byen og Margrethe d. I. ind i Danmarkshistorien.

 Et par kilometer sydøst for Vordingborg ligger ejendommen Søeholm på Drejerskovvej i 1. række ud til Storstrømmen. Puha, siger vi bare, ja, som det sidste hus på vejen ligger det så natursmukt, at det hører med til Søeholms historie. Den er bygget i 1920, og senere overtaget af Musse Scheel og hendes datter. Ukendt i dag, men en excentrisk kvinde og en af de kendteste kvinder for sin samtid. Grevinden, blev hun kaldt.

 Med 340 m2 er det en stor ejendom, som med sin størrelse og beliggenhed også har været både badehotel og restaurant. I dag er det en helt fantastisk bolig, som i 2015 fik sin genfødsel til den oprindelige stil med en omfattende renovering og udbygning. Børnene har deres afdeling, forældrene deres, en win-win-situation, som man siger på lederkursus, og hvor man fra alle husets værelser kan se havet. Grunden på 4.555 m2 klæder huset, for sådan en ejendom kræver træer og afstand for at blive beundret. Her er masser af plads til at udleve sine eventyrer, og både sommer- og vinterbadere har deres egen badebro i bunden af haven. Morænelandskabet er inspirerende, her er skove med troldetræer, rådyrøjne i græsserne, ugler i træerne og masser af fugle i luften. Og når de fløjter, er det Søeholm de fløjter ad, når de flyver forbi.

 Mange børnefamilier flytter til Vordingborg og omegn, fordi byen har Rudolph Steiners vuggestue, børnehave og skole. Her er hverdagskultur og kulturhistorie, gode skoler og institutioner, sportsfaciliteter, levende vandsportsforeninger med ungdomsafdelinger, strand og natur, caféer og restauranter,. Én time i bil eller tog, så er man i København, så nemt er det.

Bestil salgsmateriale

Drejerskovvej 29, 4760 Vordingborg

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Drejerskovvej 29. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Drejerskovvej 29.

Kontakt­person

Kevin Sparwath Nielsen

Kevin Sparwath Nielsen
Salgschef
kevin@eltoftnielsen.dk 31 14 79 05

Udforsk andre boliger af samme type
Villa

Skovridergårdsvej 36, Virum

Villa

Skovridergårdsvej 36, Virum

Pris

11.495.000 DKK

Boligareal

189 m2

Grundareal

785 m2

Værelser

6

Virumgade 51, Virum

Villa

Virumgade 51, Virum

Pris

9.995.000 DKK

Boligareal

131 m2

Grundareal

758 m2

Værelser

4

Sørupvej 3, Sørup, Fredensborg

Villa

Sørupvej 3, Sørup, Fredensborg

Pris

11.495.000 DKK

Boligareal

225 m2

Grundareal

1.678 m2

Værelser

6