Christiansholms Parallelvej 3, 2930 Klampenborg
Tusind tak d’herrer, mange tusind tak …
1. jun, 2025 14:00 - 14:30




Specifikationer
Villa
- Pris:21.495.000 DKK
- Ejerudgift: 14.174 DKK
- Boligareal:219 m2
- Grundareal:193 m2
- Kælder:88 m2
- Værelser:7
- Byggeår:1903
- Energimærke:D
- Tjek boliglån
Tusind tak d’herrer, mange tusind tak …
Vitus Bering, Just Fabritius, Christian den 5. og Ernst Schimmelmann. Ja, markante personligheder i 1600- og 1700-tallets kulturhistorie, som alle har fået deres efternavn op på et vejskilt her i Christianholms-kvarteret på kanten af Kongens Dyrehave. Og det er ikke helt tilfældigt. De opførte landsteder og udstykninger som det, Klampenborg i dag er gjort af. Mange tak, er der al mulig grund til at sige til d’herrer, for her, over 300 år efter, er Vitus Bering Allé, Fabritius Allé, Schimmelmannsvej og Christianholms Parallelvej nogle af de mest attraktive beliggenheder i Gentofte Kommune.
De engelske rækkehuse var de første der blev bygget i Gentofte Kommune. De er fra 1903, og blev fra starten kaldt Det Engelske Villakvarter, for det var inspireret af og planlagt efter engelsk mønster, opført som en lukket karré med fællesbygninger i gården. Deres mage findes ikke herhjemme. Der skulle have været 9 karréer, men det blev til 2 med 62 boliger, alle forskellige i størrelse og form.
Rækkehuset på Christianholms Parallelvej 3 er en af de bedste matrikler i De Engelske Rækkehuse med fællesgården mod syd og Christiansholm Slot. Vejen forbinder Vitus Berings Allé og Christiansholms Tværvej, altså ingen gennemkørsel, her er stille og roligt. Huset er renoveret fra himmel til underetage, hvor køkkenet er flyttet op til lyset i stueetagen fra underetagen, altså væk fra den typiske, engelske indretning med up-stairs-down-stairs med tjenestefolk gemt væk nederst. Alle 264 etagemeter, hvor de 88 m2 i dag er legerum, ekstraværelse og kontor i underetagen, er lige til at flytte ind i. Børn får en daglig fest her.
Over 2.000 dyr vandrer rundt i Dyrehaven lige om hjørnet. Om det andet hjørne ligger Bellevue Strand og teater og Klampenborg Kajakklub. Nogle af de bedste skoler og gymnasier, private og offentlige, ligger her i Gentofte Kommune. Det er nemt at komme til og hjem fra København, også med kystbanen fra Klampenborg Station. 40 minutter, så står man med alle sine kuffeter Københavns Lufthavn.

















Kontaktperson

Christina Linnet
Salgschef
Cand.merc.
linnet@eltoftnielsen.dk
24 24 74 55