Lynghøj 28, Veddinge Bk, 4540 Fårevejle

Sæsonbestemt havudsigt, det er, når bladene falder af træerne …

Lynghøj 28, Veddinge Bk, Fårevejle - Plantegning

Specifikationer

Fritidsbolig
  • Pris:3.195.000 DKK
  • Ejerudgift: 2.957 DKK
  • Boligareal:93 m2
  • Grundareal:1.902 m2
  • Værelser:5
  • Bygget/ombygget:2009/2011

Sæsonbestemt havudsigt, det er, når bladene falder af træerne …

Det knirker og knager deroppe i Veddinge Bakker. Tidligere var det istiden, der knirkede og knagede det fantastiske bakkelandskab frem med moræne af sten og jord. Nu knirker og knager det igen, Odsherred er i bevægelse. Mellem marker, hav og bakker vokser en levende kulturel nytænkning frem. For mad er eksempelvis ikke længere bare noget, man spiser i sommerferien. I Odsherred er mad i dag en del af den kulturelle identitet. Det gælder mikrobagerier, lokale råvarer, gårdbutikker, restauranter, kunst og kultur og små steder med stærk forankring. Området er vokset i anseelse på grund af naturen og bevaringen af naturen. Vi bukker og nejer til istiden med en særlig tak til gletsjeren, der engang smeltede forbi.

Masser af plads

Midt i al den herlighed ligger sommerhuset på Lynghøj 28 højt og tilbage i bakkerne. Ordrup Næs og Odden er med i udsigten. Og når bladene falder af træerne, så er her sæsonbestemt havudsigt, som ejendomsmæglerne kalder det. Sommerhuset er så nyt som fra 2011 med en fantastisk udestue, ja, en udsigtsstue ned over det kuperede terræn, som er så karakteristisk for Veddinge Bakker. Med 110 m2 plus anneks er her plads til familien, som også gerne vil konvertere sommerhuset til både efterårs- vinterhuset. Det er rigtig godt isoleret, nemt at varme op med varmepumpe og brændeovn, kom an hele året. Her er loft til kip, her bliver man lidt mindre og rummene større. Flere soveværelser, masser af plads, også til venner på besøg. Grunden er på 1.902 m2.  

Bare en time fra København

Veddinge Bakker er ikke bare natur, klipklapper og sandstrande. Det er også vores egen kulturhistorie med gårdbutikker, lokale vine, boder, stenalderdysser, bronzealderens gravhøje, slotte og borge. Og så tager tidens rockstjerner, køkkencheferne for de bedste restauranter i København til Odsherred for at fylde køleskabet. Der er omkring 200 sommerhuse i Veddinge Bakker. Istidslandskabet i Odsherred er et enestående sommerhusområde i Danmark. Derfor har UNESCO anerkendt Veddinge Bakker som et bevaringsværdigt område. Bare en time fra København.

Bestil salgsmateriale

Lynghøj 28, Veddinge Bk, 4540 Fårevejle

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Lynghøj 28, Veddinge Bk. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Lynghøj 28, Veddinge Bk.

Kontakt­person

Jesper Bregnegaard Andersen

Jesper Bregnegaard Andersen
Filialchef
Ejendomsmægler MDE, Cand.Merc.EMF
jesper@eltoftnielsen.dk 41 10 09 93

Udforsk andre boliger af samme type
Fritidsbolig

Stihøjvej 49, Fårevejle

Fritidsbolig

Stihøjvej 49, Fårevejle

Pris

2.295.000 DKK

Boligareal

104 m2

Grundareal

1.208 m2

Værelser

3

Blåbærvej 6, Ordrup, Fårevejle

Fritidsbolig

Blåbærvej 6, Ordrup, Fårevejle

Pris

3.250.000 DKK

Boligareal

137 m2

Grundareal

1.705 m2

Værelser

5

Klydelunden 12, Veddinge Bk, Fårevejle

Fritidsbolig

Klydelunden 12, Veddinge Bk, Fårevejle

Pris

3.995.000 DKK

Boligareal

76 m2

Grundareal

921 m2

Værelser

3