Poppelvej 15, Hønsinge L, 4560 Vig

Pip pip, siger verdens vandfugle. Og det betyder tusind tak …

Poppelvej 15, Hønsinge L, Vig - Plantegning

Specifikationer

Fritidsbolig
  • Pris:3.745.000 DKK
  • Ejerudgift: 2.051 DKK
  • Boligareal:118 m2
  • Grundareal:788 m2
  • Værelser:4
  • Byggeår:2025

Pip pip, siger verdens vandfugle. Og det betyder tusind tak …

Sejerø Bugt er formentlig den mest kendte bugt i Danmark. Men den er også kendt ude i den store verden, for bugten er et Ramsarområde, en international aftale, som beskytter vådområder og vandfugle. Aftalen er indgået i byen Ramsar i Iran, og 154 lande har indtil nu tilsluttet sig. Verdens vandfugle siger tak, og det gør strandene og sommerhusfolket ved Sejerø Bugt også, for den maritime natur med strandene i bugten er én af de smukkeste i Danmark. Pip pip, siger verdens vandfugle. Og det betyder tusind tak

Solitært på sin egen terrasseø

Sommerhuset på Poppelvej 15 er så nyt som fra 2025, ikke meget vedligeholdelse her de næste mange, mange år. Det står solitært på sin egen terrasseø med sol hele dagen med en fin overdækket terrasse med både skygge og læ, for det kan også regne om sommeren i Danmark. Med 118 m2 plus en stor hems er det et sommerhus bygget til børnefamilien, som også får venner på besøg. Lækkert køkken, lækkert badeværelse, sauna, lækkert alt. Grunden er på 788 m2 med en have, en robotklipper nemt kan tage sig af. 

Vig er UNESCO-bevaret

Der er bare 800 hundrede meter til klitterne i Sejerø Bugt, til strandene, til vandfuglene, til lyngen og det fineste strandsand. Vig er en del af de UNESCO-bevarede områder i Odsherred. Odsherred er kendt for sine mange gårdbutikker og boder med grøntsager fra jorden og bær fra buske og træer. Hornfisk og havørreder kan godt lide strandene i Odsherred. Det er i hvert fald de strande, de oftere svømmer ind til end så mange andre strande i Danmark.

Bestil salgsmateriale

Poppelvej 15, Hønsinge L, 4560 Vig

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Poppelvej 15, Hønsinge L. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Poppelvej 15, Hønsinge L.

Kontakt­person

Jesper Bregnegaard Andersen

Jesper Bregnegaard Andersen
Filialchef
Ejendomsmægler MDE, Cand.Merc.EMF
jesper@eltoftnielsen.dk 41 10 09 93

Udforsk andre boliger af samme type
Fritidsbolig

Willumsensvej 9, Ellinge Lyng, Vig

Fritidsbolig

Willumsensvej 9, Ellinge Lyng, Vig

Pris

3.695.000 DKK

Boligareal

92 m2

Grundareal

2.527 m2

Værelser

4