Skovløkken 5, Ellinge Lyng, 4560 Vig
Det er et slot, fordi det er vores eget...
Det er et slot, fordi det er vores eget...
På Skovløkken 5 står et tøndehus på 18 m2 plus 2 ekstra annekser på 20 m2. Ikke stort, næh, men pivhamrende hyggeligt er det med inde- og udekøkken og koldt og varmt vand i udebruseren. Vi er i Ellinge Lyng, tæt på vandet i Sejerøbugten. Der er stort set lige langt til spidsen af Ordrup Næs og Odde. Ellinge Lyng er i dag et attraktivt, klassisk sommerhusområde med en særegen lyngnatur, et rigt fugleliv og det vigtigste af alt, fred og ro.
Danmarks bedste strand
Huset har stået her et par år, som man siger med et lille smil, når det har flere år bag sig end bare et par år. Det er utraditionelt bygget i 1946, altså efter 2 verdenskrig, til flygtninge som en halv tønde. Det er autentisk sommerhus så charmerende. Grunden er på 545 m2 med en have, der har sin egen vilde natur, sådan skal den blive ved med at være. Her er vilde blomster og dådyrøjne i græsset, fugle i luften. Bare 10 gåminutter er der til en af Danmarks bedste sand- og badestrande på Sjælland.
Restauranten Lillero
Ellinge Lyng er en del af de UNESCO-bevarede områder, og netop Odsherred er kendt for den gode mad på restauranten Lillero og sine mange gårdbutikker og boder med grøntsager fra jorden og bær fra buske og træer. Tìr Bakery ligger ikke langt herfra med Danmarks bedste morgenbrød. Mums. Det samme gælder Emilios Pizza, LilleRo og Birkemosegård med lækre, biodynamiske ting og sager. Gården har været økologisk drevet siden 1968. At have sommerhus her, ja, det er den luksus, som ikke råber og skriger efter vores opmærksomhed. Og det gælder også sommerhuset: Det er et slot, som nuværende ejer siger, for det er vores eget.
Kontaktperson

Jesper Bregnegaard Andersen
Filialchef
Ejendomsmægler MDE, Cand.Merc.EMF
jesper@eltoftnielsen.dk
41 10 09 93