Fasanvænget 6A, 4581 Rørvig
Her skrev Henrik Pontoppidan historien om Lykke-Per …
Specifikationer
Fritidsbolig
- Pris:7.495.000 DKK
- Ejerudgift: 4.685 DKK
- Boligareal:115 m2
- Grundareal:2.758 m2
- Værelser:4
- Byggeår:2023
Her skrev Henrik Pontoppidan historien om Lykke-Per …
Nogle af de første sommerhuse i Rørvig er dem, der ligger på vængerne omkring den smukke, højgule kirke. Henrik Pontoppidan vandrede rundt her i kvarteret i slutningen af 1900-tallet og skrev historien om Lykke-Per. Fasanvænget er vejen med de samme ansigter år efter år, for sommerhusene får sjældent nye ejere, de overtages af den næste generation, den næste og næste og næste. Vængerne er også kvarteret med store matrikler som Fasanvænget 6A: sort træhus med sorte vinduer som den lille, fornyende twist.
Privat, lille grusvej
Det er så nyt som fra 2023. Det store køkkenalrum har 5 meter til loftet med ovenlysvinduer, så her er der masser af lys, masser af rum og masser af plads til samtaler. Med 115 m2 og flere soveværelser er det bygget til familien med børn. Ude betyder alt i et sommerhus, og det har nuværende ejere taget helt bogstaveligt med en terrasser rundt om huset. Her kan man gå i bare tæer, her er sol hele dagen, den er delvist overdækket og her er altid skygge til en morfar i liggestolen med en krimi på maven. Alt er sommerhuslækkert, alt er lige til at flytte ind i. Matriklen er på 2.758 m2 med en privat lille grusvej som tilkørsel fra vejen.
Solen skinner lidt mere
Der er bare 500 meter til klitterne og den bedste strand på Sjælland. Det er en smuk lille gåtur gennem Rørvig Sandflugtsplantage. Vængerne var oprindeligt et sandet kvarter, men træerne har siden beplantningen i slutningen af 1800-tallet lagt et fint lag muld på skovbunden. Vand fylder en del i Rørvig. Med vand i Kattegat mod nord og Isefjord mod øst er Rørvig en af de mest attraktive sommerhusbyer på Sjælland. Solen skinner altid lidt mere heroppe. Fra Fasanvænget kan man nå alt i Rørvig på en cykel. Sand, muld, duften af træer, fred og ro og plads til børn og gæster bare en time fra København, det bliver ikke meget bedre at have sommerhus i Rørvig.
Kontaktperson

Jesper Bregnegaard Andersen
Filialchef
Ejendomsmægler MDE, Cand.Merc.EMF
jesper@eltoftnielsen.dk
41 10 09 93