Næsvej 74, Ordrup, 4540 Fårevejle

Når man har glemt hvad det vil sige at glemme sig selv …

Næsvej 74, Ordrup, Fårevejle - Plantegning

Specifikationer

Fritidsbolig
  • Pris:10.000.000 DKK
  • Ejerudgift: 2.922 DKK
  • Boligareal:50 m2
  • Grundareal:8.122 m2
  • Værelser:3
  • Byggeår:1953

Når man har glemt hvad det vil sige at glemme sig selv …

Ordrup Næs ligger med sin halve ø ud i Sejerø Bugt som et istidslevn. Her er morænebakker på op til 20 meters højde, perfekt privat sandstrand og strandvolde. Her er vand på begge sider af næsset, og på en god dag kan man helt sikkert muligvis røre Sejerø fra Næbbet.

Sol hele dagen

Sommerhuset på Næsvej 74 står som et af de sidste sommerhuse før Næbbet. Her har det stået siden 1953 på en 8.122 m2 stor grund. Her er ingen trafik, ingen mennesker, ingen lyde, kun naturens egne. Har man glemt hvad det vil sige at glemme sig selv, skal man bare lægge sig på ryggen i græsset. Beliggenheden er en af de absolut bedste sommerhusbeliggenheder på Sjælland, da både Nekseløbugten og Sejerøbugten er helt tæt på. Grunden er kuperet, og sommerhuset er placeret, så her er sol hele dagen. Her er i dag 50 m2 bolig, ikke verdens største, til gengæld er det hyggeligt. En stor grund kalder dog til tider også på et større hus, og her er der rigtig gode muligheder for at bygge nyt og komme endnu tættere på vandet med udsigt mod Sejerøbugten.

En ø i Stenalderhavet

Ordrup Næs er ét af de mest attraktive sommerhusområder på Sjælland. Men sådan har det ikke altid været, for Ordrup Næs var før landhævningen en ø i Stenalderhavet for 7.000 år siden. Som en lang tange ligger næsset i dag mellem Sejerøbugten og Nekseløbugten med et overflødighedshorn af de bedste strande, den smukkeste natur og et ugeneret, kuperet terræn. Ordrup Næs er fredet, tak for det, og Odsherred har ikke helt tilfældigt fået hæderstitlen UNESCO Global Geopark Odsherred, som den første danske geopark nogensinde.

Bestil salgsmateriale

Næsvej 74, Ordrup, 4540 Fårevejle

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Næsvej 74, Ordrup. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Næsvej 74, Ordrup.

Kontakt­person

Jesper Bregnegaard Andersen

Jesper Bregnegaard Andersen
Filialchef
Ejendomsmægler MDE, Cand.Merc.EMF
jesper@eltoftnielsen.dk 41 10 09 93

Udforsk andre boliger af samme type
Fritidsbolig

Vidarshøj 2, Veddinge, Fårevejle

Fritidsbolig

Vidarshøj 2, Veddinge, Fårevejle

Pris

4.495.000 DKK

Boligareal

73 m2

Grundareal

1.660 m2

Værelser

5