Skadebakken 16, Ramløse, 3200 Helsinge
Som stod det bare for at posere mod himlen og lytte til vinden...


Specifikationer
Villa
- Pris:4.995.000 DKK
- Ejerudgift: 2.804 DKK
- Boligareal:191 m2
- Grundareal:1.638 m2
- Værelser:6
- Garage:52 m2
- Bygget/ombygget:1960/1995
- Energimærke:D
Som stod det bare for at posere mod himlen og lytte til vinden...
På Skadebakken 16, ja, lige dér, hvor bakken hæver sig som et stille åndedrag i landskabet, der står et stråtækt hus, som stod det for bare at posere mod himlen og lytte til vinden. Men altså, huset gør meget på samme tid, for det har også en af de allerbedste udsigter over Arresø og Tibirke Bakker. Vi er midt i naturen med marker og heste på fold, og selv om huset er fra 1960, så ser det ud som om det er vokset op af mulden lige efter en istidsgletsjer smeltede forbi for ti-femtentusind år siden, og efterlod det kuperede landskab og Danmarks største sø.
De rigtige side af Arresø
Asserbo Plantage ligger tæt på. Huset er på 191 m2 fordelt på halvandet plan. Masser af plads til familien med børn. Med store vinduer et det også et hus med masser af lys. Alt er velholdt. Grunden er på 1.638 m2 med gamle fyrretræer, blomster og rådyr i haven. Med den beliggenhed er her selvfølgelig udsigtsterrasser med sol og solnedgange, og når den er synlig på himlen, solnedgangen, så ved man for alvor, at man bor på den rigtige side af Arresø.
Alt er tæt på
Selv om postnummeret er 3200 Helsinge, så er der under én kilometer til Tisvilde Hegn, 6 kilometer ad skovstierne til Tisvilde, og 8 kilometer til Liseleje. Arresø er en aktiv sø med kajakker, kanoer og padle boards. Fra Skadebakken er der 5 minutter til indkøbene i Ramløse og bare 10 minutter til Helsinge, byen, som har små 8.500 indbyggere, skole, og gymnasium. Helsinge er en hyggelig by med gadekær og kirke fra første halvdel af 1100-tallet.


































Kontaktperson

Lars Lyngholm Eriksen
Indehaver
Ejendomsmægler MDE
lars@eltoftnielsen.dk
60 40 72 92