Ved Damhussøen 30, 2720 Vanløse

Alene udsigten over søen er grund nok til at ville bo her ...

Åbent hus 6. apr, 2025 12:00 - 12:20
Ved Damhussøen 30, Vanløse - Plantegning Ved Damhussøen 30, Vanløse - Plantegning Ved Damhussøen 30, Vanløse - Plantegning

Specifikationer

Villa
  • Pris:15.995.000 DKK
  • Ejerudgift: 12.920 DKK
  • Boligareal:287 m2
  • Grundareal:806 m2
  • Værelser:7
  • Carport:60 m2
  • Bygget/ombygget:1964/2000
  • Energimærke:
    C
  • Tjek boliglån

Alene udsigten over søen er grund nok til at ville bo her ...

På kanten af Københavns Zoo og Frederiksberg Have ligger Københavns tidligere drikkevandssø, Damhussøen. Det er den så ikke mere, til gengæld er søen en rekreativ sø med smuk natur, en 7 kilometers løbetur-rundt-om-søen-sø tæt på metropolen København. Det er en sø med masser af historier, ikke mindst Damhuskroen, som har ligget her siden 1682. Kroen er i dag en kulturel smeltedigel og samlingssted for gæster i alle aldre. 

På den fredelige side af søen, nemlig, på den anden side af kro og Roskildevej, altså dér, hvor der er fred og ro med snadrende ænder og slubrende svaner i søkanten, der ligger et hus på Ved Damhussøen 30 bygget i 1964. Det fik sin udbygning i 1991 i stueplan og på 2. sal, og blev herefter gennemrenoveret i 2007. Alene udsigten over søen er grund nok til at ville bo her. Tænk at bo her i storbyen med den udsigt, den natur og al den fred og ro. Det er et stort hus på 287 m2 med masser af muligheder både privat og med liberalt erhverv. Med mange soveværelser er huset ideelt til familien med mine, dine og vores børn. Vi er tæt på institutioner og skoler, private som offentlige, og Metro og Frederiksberg ligger stort set lige om hjørnet. Solen går ned i søen, og den oplevelse er altid, aldrig den samme. Grunden er på 806 m2 med en syd- og vestvendt have med sol hele dagen. En robotklipper klarer nemt ærterne, som man siger, når græsset skal slås.

En tur i Metro, og 10 minutter efter står man på Kongens Nytorv. Optimistsejlklubben ligger ved søbredden, så her kan man sejle sin egen sø. Ja, det er kun medlemmerne af sejlklubben, der må sejle med sejl på søen. Postnummeret er 2720 Vanløse, som ligger i den vestlige del af Københavns Kommune. Lidt over 41.000 menneskesjæle bor der i Vanløse. Byens historie går helt tilbage til 1100-tallet.

Bestil salgsmateriale

Ved Damhussøen 30, 2720 Vanløse

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Ved Damhussøen 30. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Ved Damhussøen 30.

Kontakt­person

Nicolai Glad

Nicolai Glad
Ejendomsmægler & Valuar MDE, Filialchef
glad@eltoftnielsen.dk 20 45 16 79

Udforsk andre boliger af samme type
Villa

Søvang 47, Hørsholm

Villa

Søvang 47, Hørsholm

Pris

15.995.000 DKK

Boligareal

291 m2

Grundareal

1.127 m2

Værelser

5

Furesøvej 51, Virum

Villa

Furesøvej 51, Virum

Pris

15.600.000 DKK

Boligareal

221 m2

Grundareal

795 m2

Værelser

6

Kaningårdsvej 16, Virum

Villa

Kaningårdsvej 16, Virum

Pris

14.995.000 DKK

Boligareal

235 m2

Grundareal

1.202 m2

Værelser

9