Udsholt Strandvej 159A, 3230 Græsted
Tæl langsomt til 20, så langt der til stranden …
Specifikationer
Fritidsbolig
- Pris:3.150.000 DKK
- Ejerudgift: 2.725 DKK
- Boligareal:43 m2
- Grundareal:1.333 m2
- Værelser:3
- Bygget/ombygget:1960/2021
Tæl langsomt til 20, så langt der til stranden …
Alt er naturskønt her ved Kattegat bare 2 kilometer nordøst fra Rågeleje, 3 kilometer vest for Smidstrup og en lille cykeltur til Gilleleje. Udsholt Strand er den skønneste badestrand med natur, skov og masser af sommerhuscharme. Måske netop derfor, at Udsholt også er kendt for Skibsredergrunden, en 93 hektar fredet naturpark, hvor familien A.P. Møller tidligere havde sommerhus.
Kendt og elsket sommerhusområde
Midt i en lysning i en skov med fyrretræer står et sommerhus på Udsholt Strandvej 159A. Det er fra 1960, og det ligger som næsten nabo til Skibsredergrunden. Fra småvejene i kvarteret er der bare få hundrede meter ned til stranden i Kattegat, ja, tæl langsomt til 20, så er man ved den ugenerede strand med badebro. Nordkystbyperlerne ligger her som våde badebukser på en tørresnor: Fra øst mod vest Hornbæk, Dronningmølle, Gilleleje, Smidstrup, Udsholt Strand, Rågeleje, Vejby Strand, Tisvilde, Liseleje, Kikhavn og Hundested. Ikke noget at sige til, at Udsholt er et kendt og elsket sommerhusområde.
Nysgerrige engle kan kigge ind
Med 56 m2 er Udsholt Strandvej 159A et lille og meget hyggeligt sommerhus. Her er sjæl og charme, hyggekroge og bruser i haven, og med anneks og shelter er her såmænd plads til både børn og venner på besøg. Grunden er på 1.330 m2. Haven? Bare rolig, den er lige så nem at passe som en nøjsom kaktus. En naturgrund med vilde græsser og frodig beplantning kalder man sådan en grund. Med hyggekroge, pavillon, bålplads og sol på den 100 m2 store terrasse, som omkranser hele huset, er det her, man slikker sol med en bog på maverne. Kun himlens fugle nysgerrige engle kan kigge ind.
Kontaktperson

Camilla Stolpe
Salgschef
camilla@eltoftnielsen.dk
93 39 43 00