Solbuen 218, 3400 Hillerød
HER FALDER LYSET LIDT ANDERLEDES …
HER FALDER LYSET LIDT ANDERLEDES …
Der er noget ved ovenlys. Det kommer ikke helt fra den side, man forventer, og pludselig føles rummet lidt større, lysere og mere levende. På Solbuen 218 falder dagslyset ned over alrummet, hvor køkken, spiseplads og stue er samlet i én åben forbindelse. Det er her, hverdagen foregår. Køkkenet står i hvidt og enkelt med god bordplads, og spisepladsen ligger lige ved siden af. Videre ind finder man stuen, hvor der er plads til sofa, bøger, gæster og den del af dagen, hvor man ikke skal noget som helst.
Det nødvendige, og lidt mere
Soveværelset er regulært og har plads til både seng og garderobe. Badeværelset er holdt lyst med bruseniche, og det lille depotrum ved siden af tager sig af alt det, man gerne vil have inden for rækkevidde, men helst ikke vil se på. Fra både stue og soveværelse åbner franske altaner boligen mod omgivelserne. Man får ikke nødvendigvis en hel have med, men man får luft og mulighed for at lade døren stå åben, når vejret mener det. Ejendommen er en del af et nyere boligkvarter og har et moderne arkitektonisk udtryk med den markante facadebeklædning. Ankomsten sker via en udvendig trappe, og bilen kan parkeres lige foran bygningen. Praktisk nok.
Stierne begynder her
Omkring Solbuen er der grønne arealer og stier, som gør det nemt at komme ud i kvarteret. De samme stier kan bruges, når indkøbene skal klares, eller når benene trænger til lidt mere end turen fra sofaen til køkkenet. Idrætsfaciliteter og offentlig transport ligger også i nærheden, mens Hillerøds bymidte med butikker, caféer og kulturliv er inden for overskuelig rækkevidde. Det er en bolig, der ikke prøver at være større, end den er. Den bruger bare sine kvadratmeter godt. Det er faktisk en ganske fin egenskab.
Kontaktperson
Sophia Christensen Khadoura
Filialchef & Ejendomsmægler MDE
sophia@eltoftnielsen.dk
66 44 13 02