Skovbogårds Allé 6, 2500 Valby

De Ældre Damer Først …

Skovbogårds Allé 6, Valby - Plantegning Skovbogårds Allé 6, Valby - Plantegning Skovbogårds Allé 6, Valby - Plantegning Skovbogårds Allé 6, Valby - Plantegning Skovbogårds Allé 6, Valby - Plantegning

Specifikationer

Villa
  • Pris:37.500.000 DKK
  • Ejerudgift: 13.874 DKK
  • Boligareal:234 m2
  • Grundareal:1.234 m2
  • Kælder:140 m2
  • Værelser:6
  • Garage:46 m2
  • Byggeår:1914
  • Energimærke:
    E

De Ældre Damer Først …

Deroppe på Valby Bakke, deroppe lige efter elefanterne og det gamle bryggeri Carlsberg, derinde til venstre ligger et af Danmarks smukkeste og mest bemærkelsesværdige villakvarterer. Det er for fattigt at beskrive det med et enkelt ord som velhaverkvarter, for det kunne lige så vel kaldes et kunstnermekka, en arkitektonisk begavelse, en direktørlejr eller et bohemeparadis. Det er ikke en snuptagsfortælling, for historien omfavner dem alle. Kvarteret blev skabt i de sidste årtier af 1800-tallet og begyndelsen af 1900-tallet, og de fine villaer er i dag vidnesbyrd om en tid, hvor byggeskik var kombineret med byggekvalitet initieret af mennesker, som ville sig selv, sin samtid og fremtid noget. Pionerer, iværksættere og grundlæggere var de. 

Ældre end 100+

De Ældre Damer Først er en hentydning om alderdomsrespekt til de ejendomme, der står her i kvarteret som ældre damer på 100 år+, som man så kækt siger. Som Skovbogårds Allé 6, som med sine 234 m2 bolig er en smuk, ældre dame fra 1914, hvor alt i dag er renoveret til det smukkeste hus med fornemme naboer. Grunden er på 1.234 m2 med en have, der med klassiske, barokke buskbom, stedsegrøn beplantning og dam slet ikke ønsker sig en trampolin i julegave.

Grønt åndehul

Frederiksberg og Vesterbro ligger lige om hjørnet. Det samme gør Søndermarken, der blev anlagt som privat barokhave og park i tilslutning til Frederiksberg Slot i 1730erne. Men det var først i midten af 1800-tallet, at andre end kongefamilien fik adgang til Søndermarken. I dag er Søndermarken tænkebænke med vilde planter og ugler i de gamle træer. Det er en fantastisk refugium væk fra byen midt i byen, et stort og åbent, grønt åndehul med stynede træer til gåture, hundelufteri og løbeture. Søndermarken er det gamle Valby, hvor cafélivet og shopping blomstrer, og så er Valby også kendt for Valbyparken, den næststørste park i København. Fra Skovbogårds Allé er der bare 3 gåminutter til de smukke tennisbaner bag Zoo og slottet på Frederiksberg.

Det var såmænd bare det.

Bestil salgsmateriale

Skovbogårds Allé 6, 2500 Valby

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Skovbogårds Allé 6. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Skovbogårds Allé 6.

Kontakt­person

Nicki Pettersson

Nicki Pettersson
Ejendomsmægler MDE
nicki@eltoftnielsen.dk 60 20 66 66

Udforsk andre boliger af samme type
Villa

NYHED
Fredskovvej 21, Holte

Villa

Fredskovvej 21, Holte

Pris

44.000.000 DKK

Boligareal

237 m2

Grundareal

1.485 m2

Værelser

6

Skodsborg Strandvej 270, Skodsborg

Villa

Skodsborg Strandvej 270, Skodsborg

Pris

45.000.000 DKK

Boligareal

240 m2

Grundareal

2.127 m2

Værelser

7