Ole Suhrs Gade 18, 2. tv, 1354 København K

Mens cykellygterne glider forbi som stille stjerneskud...

Ole Suhrs Gade 18, 2. tv, København K - Plantegning

Specifikationer

Ejerlejlighed
  • Pris:14.500.000 DKK
  • Ejerudgift: 7.458 DKK
  • Boligareal:139 m2
  • Værelser:5
  • Byggeår:1885
  • Energimærke:
    C

Mens cykellygterne glider forbi som stille stjerneskud...

Det er altså et ret skønt kvarter Ole Suhrs Gade er omringet af. Parallelgaden Rørholmsgade på den ene side er gallerigaden i København. Gammeltoftsgade på den anden er et af de første egentlige brokvarterer for middelklassen. Og så er der Søerne, suk, istidslevnet Søerne, som for københavnerne fra Østerbro til Vesterbro er det samme som spadsereture, fred og ro og naturoplevelser midt i byen. Børn og voksne giver ænder og svaner mad. Og der bliver holdt i hånden og kysset løs på bænkene, mens cykellygterne glider forbi som stille stjerneskud. 

Lejligheden i Ole Suhrs Gade ligger så tæt på Sortedams Sø, at man kan hoppe i vandet fra 2. sal. Næsten. Udsigten over søen, den er til gengæld god nok, altså fantastisk. Det er lejligheden også. Den er tiptoprenoveret med alt, hvad der kan renoveres. Selv juletræet har fået sin egen stikkontakt. Lækkert køkken fra Original Interior, lækkert badeværelse, smukt sildebensparket, radiatorskjulere, stuk, rosetter, paneler, tunge fyldningsdøre, højt til loftet, masser af lys, masser af alt på alle 139 m2.

Ejendommen er stilhistorisk fra den sene historicisme med tydelige træk af nyrenæssance, som var meget almindelig i brokvartererne omkring søerne i slutningen af 1800-tallet. Stram symmetri omkring en vertikal akse, muret facade, høje vinduer, dekorative detaljer og markante gesimser. Gaden er en grænsegade mellem Østerbro og Indre By, hvor institutionerne ligger lige om hjørnet, og hvor børnene kan gå til skole.

Alt i byen er tæt på, meget endda lige uden for døren: Østre Anlæg, Statens Museum for Kunst, Fælledparken, Ørstedsparken, Botanisk Have. Indre by med restauranterne, caféerne, gallerierne, de lækre butikker, Det Kongelige Teater og stranden for enden af Sankt Annæ Plads er en kort cykeltur. 

Det var såmænd bare det.

Bestil salgsmateriale

Ole Suhrs Gade 18, 2. tv, 1354 København K

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Ole Suhrs Gade 18, 2. tv. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Ole Suhrs Gade 18, 2. tv.

Kontakt­person

Lasse Folkmann

Lasse Folkmann
Ejendomsmægler MDE
folkmann@eltoftnielsen.dk 29 90 90 22

Udforsk andre boliger af samme type
Ejerlejlighed

Malmøgade 12, 5. tv, København Ø

Ejerlejlighed

Malmøgade 12, 5. tv, København Ø

Pris

14.995.000 DKK

Boligareal

138 m2

Værelser

4

Blegdamsvej 4B, 1. th, København N

Ejerlejlighed

Blegdamsvej 4B, 1. th, København N

Pris

14.375.000 DKK

Boligareal

198 m2

Værelser

4