Øvrevænget 8, 3220 Tisvildeleje
Vinduerne indrammer naturen, som var det en filmisk scene …


Specifikationer
Fritidsbolig
- Pris:12.850.000 DKK
- Ejerudgift: 5.374 DKK
- Boligareal:92 m2
- Grundareal:5.510 m2
- Værelser:4
- Garage:47 m2
- Byggeår:1958
- Tjek boliglån
Vinduerne indrammer naturen, som var det en filmisk scene …
Tisvilde ville slet, slet ikke være den sommerhusby, den er i dag, hvis ikke en istidsgletsjer var smeltet forbi for at efterlade sine store, bølgede moræneskråninger, der i dag er dækket af et tæppe af marehalm og lyng. Moraine er en sydfransk dialekt og betyder rullesten, løse sten. Isbræerne afsatte morænerne, det bakkede landskab, som er en blanding af ler, sand, grus og sten, og det blev så til Tibirke Bakker. Mere skal der ikke til. Der er også lidt trævækst og nogle få spredte sommerhuse på store, fredede grunde i bakkerne. Sådan er naturen og meget af geografien i Tisvilde i dag.
Sommerhusene i Tibirke Bakker har en aftale med hinanden: Vi skal posere på store grunde, og med stråtag på taget skal vi fortynde os med naturen. For her kommer man for freden, roen, dyrelivet og den maleriske natur. Det er præmissen for at have sommerhus på Øvrevænget.
Øvrevænget 8 er et arkitekttegnet sommerhus fra 1958 bygget på en 5.510 m2 stor grund. Det ligger højt i terrænet, og højt betyder noget, når det kommer til udsigt. Husets store vinduer mod terrænet med fyrretræer og gyvel er tegnet af arkitekt Knud Holscher. De indrammer naturen, som var det en filmisk scene. Det er et smukt og æstetisk hus med lange linjer. Her er så stille, at man kan høre fuglene trække vejret. Der er en særlig duft i bakkerne, den finder man ikke andre steder. Udsigten, ja, lyset er noget særligt her, som var vi tilskuere til et nutidigt guldaldermaleri. Tibirke bakker er fredet, så man skal ikke forvente de store forandringer her de næste par hundrede år.
Det fine, stråtækte hus er på 92 m2, og det ligger på kanten af Tisvilde. Turen til noget af det bedste badevand på Sjælland går gennem skovstierne i Troldeskoven. Hegnet med de gamle træer løber ingen steder, troldene i Troldeskoven er her hele året, det samme er sandet på stranden og molen ude i vandet. Tisvilde er byen med skov og strand, med et lystfuldt sommer- og aktivt vinterliv, sjove loppemarkeder, egen biograf og togstation, økologisk slagter, hjemligt badehotel og gode restauranter. Byen er lille og kraftfuld. Ligesom hjertet.
























Kontaktperson

Lars Lyngholm Eriksen
Indehaver
Ejendomsmægler MDE
lars@eltoftnielsen.dk
60 40 72 92