Johan Mantzius Vej 33, 3460 Birkerød
Schweizerkniven i Birkerød...



Specifikationer
Villa
- Pris:8.995.000 DKK
- Ejerudgift: 7.681 DKK
- Boligareal:257 m2
- Grundareal:1.117 m2
- Kælder:63 m2
- Værelser:8
- Bygget/ombygget:1950/1983
- Energimærke:D
- Tjek boliglån
Schweizerkniven i Birkerød...
Sådan et vejnavn skal da lige have sin historie, og den er ikke lang. Johan Frederik Mantzius var skolelærer, en cand.phil af slagsen. Han oprettede Birkerød Kostskole i midten af 1800-tallet. Den ligger her såmænd endnu som Birkerød Gymnasium, HF, IB & Kostskole. Men den har haft mange navne, Latinskole, Almenskole og Statsskole er blot nogle af dem. Johan fik sit navn på et vejskilt, helt fortjent som Johan Mantzius Vej midt i byen Birkerød.
Og her på vejen ligger et hus i nummer 33 som Schweizerkniven i Birkerød. Det er bygget i 1950 i et klassisk, stille og roligt villakvarter ideelt for familien med børn. Med 257 m2 bolig og en kælder på 63 m2 er her masser af plads med muligheder som i en schweizerkniv. Huset kan nemlig præcist det, det skal. Altså ændres efter behov som eksempelvis flergenerationshus, teenageafdeling, au pair, erhverv, multirum. Man kan lukke af og åbne op, indretningen kan flytte sig. Grunden er på 1.117 m2 med en forhave vild med vilje. Her er der biodiversitet med fugle, sommerfugle og insekter i den vilde natur. For- og baghaven er også sprøjtefri med ribs, stikkelsbær, solbær, hindbær, brombær og magnolietræ. Og så der drivhus med vin. Kun fugle og engle, de vingede væsener, kan kigge ind.
Vi er i det gamle Birkerød med 5 gåminutter til alt, badesø, idræt, stationen, institutioner, skole og gymnasium, gågade og indkøb. Med det bynavn siger det sig selv, at Birkerød en gang var en birkeskov. Rød er gammeldansk for rydning, og sådan blev birkeskoven til Birkerød. Byen er i dag den største by i Rudersdal Kommune, men den er stadig en by med mange træer og den smukkeste natur med kongevej, gågade, butikker, restauranter, caféer, indkøb, institutioner, nogle af landets bedste private og offentlig skoler, internationalt gymnasium og togstation.
























Kontaktperson

Anette Gottlieb
Filialchef
Ejendomsmægler MDE
anette@eltoftnielsen.dk
50 17 00 20