Hundslevgyden 67, Hundslev, 5300 Kerteminde
Ænderne lever noget af deres liv her, måske også hestene?
Specifikationer
Landejendom
- Pris:5.995.000 DKK
- Ejerudgift: 1.961 DKK
- Boligareal:149 m2
- Grundareal:123.480 m2
- Erhvervsareal:264 m2
- Værelser:4
- Garage:49 m2
- Carport:24 m2
- Byggeår:2006
- Energimærke:B
Ænderne lever noget af deres liv her, måske også hestene?
Midtvejs mellem Odense og Kerteminde, hvor himlen er høj, og Carl Nielsen fortalte os, at dagen er lys og lang og fuld af sol og fuglesang … der ligger Hundslev, som kan spore sit bynavn til slutningen af 1200-tallet, og sin historie flere tusinde år tilbage, hvor jernalderbeboere har tabt deres guldarmringe i den sorte næringsrige jord. Man fristes til at lade sine heste boltre sig her? Eller, måske vil man forkæle besøgende med en charmerende fynsk bed & breakfast?
På landet ved fjord og hav
Det kunne også være et fritidslandbrug som rammen om familien, på landet med mindre end 1 km til fjorden og havet. Der har været drevet landbrug før, nu er 8 af de 12 hektar grund tilplantet med skov tilbage i 2020. Villaen på 149 m2 er nybygget i 2006. og så tog man da lige for god ordens skyld og fjernede det, der var slidt, vi er vel på Fyn, og byggede en staldbygning på 264 m2 med uudnyttet førstesal, og et fuldt isoleret anneks på 49 m2 med badeværelse, soveværelse og køkken.
Striben i skoven og bænken i skoven
Skoven ser man fra køkkenet og terrassen, der er faktisk hele to skove, som er delt midtvejs af en 10 m bred og 300 m lang åben stribe, der giver en flot og fri udsigt … og mulighed for at lægge hestefolde. Indtil da nyder man synet af dådyr, der krydser striben fra den ene skov til den anden, og rådyr, fasaner, harer, og såmænd også hyggelige ænder, der glade lever deres rappende liv i området. Er man ekstra naturglad og fugleven, kan man gå ned til den bænk i skoven, der er sat, så man bedre kan observere og lytte til fuglenes sang.
Kontaktperson
Frederik Lindgaard
Ejendomsmægler MDE
lindgaard@eltoftnielsen.dk
81 10 55 55