C.A. Nielsensvej 36, 3310 Ølsted
Man kan slet ikke forstå, at sådant et sted findes …

Specifikationer
Fritidsbolig
- Pris:8.800.000 DKK
- Ejerudgift: 3.827 DKK
- Boligareal:117 m2
- Grundareal:4.187 m2
- Værelser:4
- Carport:35 m2
- Byggeår:1922
- Tjek boliglån
Man kan slet ikke forstå, at sådant et sted findes …
Vildt populære er de, altså byerne deroppe i Halsnæs, som jo i geografien går fra Liseleje til Hundested og Lynæs til Frederiksværk ned langs Arresø og Roskilde Fjord til Kregme og Ølsted og Store Havelse. Ja, og tilbage igen hele vejen op til Asserbo og Melby Overdrev. Noget af en hapsebid af den Midtsjællandske nordkyst. Kystbyerne i Halsnæs er de mest attraktive, og særlig attraktive er de matrikler, der ligger lige ned til egen strand.
Det gør sommerhuset på C.A. Nielsensvej 36, endda som det sidste hus på vejen. Absolut ingen trafik, ingen generende blikke, bare fred og ro på den 4.187 m2 store grund. Vi er i middelalderbyen Ølsted, hvis ældste bygning er fra omkring 1100. Det er kirken, selvfølgelig. Sommerhuset ligger så pittoresk og så singulært, at man slet ikke kan forstå, at sådant et sted findes. Med gamle fyrretræer ender haven som skrænt med 15-20 meter ned til stranden. Ingen risiko for oversvømmelser her. Der er havørreder og fladfisk i vandet, de kan fiskes og grilles. Udsigten er stor som armene kan brede sig mod Lynæs i nord og broen i Frederikssund mod syd. Sommerhuset er på 117 charmerende m2 med al den stemning, atmosfære og sjæl, der kommer med et muret, velholdt hus fra 1922. Der er rådyrøjne i græsset, gæs og havørne i luften og ænder i vandet. Daglige indkøb er en kort gåtur til down town Ølsted med SuperBrugsen og Netto.
Ølsted er med i Fjordlandet, en fælles betegnelse for de naturskønne områder omkring Roskilde Fjord, Isefjord, Holbæk Fjord og Lammefjorden. Byerne i Fjordlandet gemmer på interessante historier. Som Frederikværk, som for alvor blev by i 1700-tallet, fordi Frederik skabte en industri i byen med produktion af krudt, kugler og kanoner. Det krævede selvfølgelig energi, og den fik man ved at grave en kanal fra Arresø gennem byen til Roskilde Fjord og etablere en vandmølle. Kanalen er her stadig. Doven er den i dag i forhold til tidligere, men historien om Frederiksværk løber stadig med vandet i kanalen gennem byen.



















Kontaktperson

Camilla Stolpe
Salgschef
camilla@eltoftnielsen.dk
93 39 43 00