Bregnerødvej 30, 3250 Gilleleje
2 sjæle, én tanke …




Specifikationer
Landejendom
- Pris:13.000.000 DKK
- Ejerudgift: 7.150 DKK
- Boligareal:409 m2
- Grundareal:62.033 m2
- Værelser:12
- Garage:10 m2
- Bygget/ombygget:1850/1978
- Energimærke:C
- Tjek boliglån
2 sjæle, én tanke …
Flergenerationslandsted. Lige langt fra kanten af byerne Gilleleje og Munkerup står en hesteejendom på en helt særlig beliggenhed. Nej nej, det er ikke langt ude på landet, det er tæt på vandet med bare 7 minutter til Gilleleje og 4 minutter til Munkerup. Nuvel, skal man en tur i Det Kongelige Teater i København, ja, så er der én lille time hver vej.
Hovedhuset på Bregnerødvej 30 har 409 m2 bolig delt i 2 lejligheder. Med 4 bokse er ejendommen ideel til familien med heste. Huset er helt perfekt til 2 generationer eller venner, der med hånden på hjertet gerne vil være naboer. Men de mange m2 er også perfekt til den store familie, der har brug for masser af plads. Det er bygget i 1850 på en lidt over 6 hektar grund i landzone med de fordele, der følger med lave ejendomskatter. Alt er velholdt, hus, have, beplantning, garager, alt. Haven er ikke parklignende, den er en park med sø, drivhus, hyggelige terrasser, bænke med lange udsigtskig, køkkenhave, nattergale, høns og masser af sol. Her er frugttræer og gamle træer med plads til en gynge, for voksne kan også godt lide at svinge sig en tur. Det hele ligger langt fra alfarvej, som man sagde i gamle dage, indkørslen er nemlig 600 meter lang, så der er langt til naboen.
Gildeleje er en fiskerby fra slutningen af 1400-tallet. Det var først flere århundrede senere, at byen skiftede navn fra Gyldeleye til Gilleleje. Siden er alt vokset op omkring havnen, som i dag både er en fiskerhavn, en lystbådehavn, en kultur- og badeby så attraktiv, at omkring 7.000 menneskesjæle har valgt at bo her hele året. Byen er den nordligste by på Sjælland med sti til Nakkehoved Fyr den ene vej, og Søren Kirkegaards tænkebænk den anden vej. Byen er en populær sommerhusby, og mange lystsejlere lægger til i havnen, som også er Sjællands største erhvervshavn. Så bådværft, stejlepladsens fiskenet og tovværk er der ikke for turisternes skyld. Og så er her institutioner og skoler.




























Kontaktperson

Lars Lyngholm Eriksen
Indehaver
Ejendomsmægler MDE
lars@eltoftnielsen.dk
60 40 72 92