Akacievej 38, 2830 Virum

Egon havde en plan, Virum havde ingen …

Akacievej 38, Virum - Plantegning Akacievej 38, Virum - Plantegning Akacievej 38, Virum - Plantegning Akacievej 38, Virum - Plantegning

Specifikationer

Rækkehus
  • Pris:7.495.000 DKK
  • Ejerudgift: 5.106 DKK
  • Boligareal:104 m2
  • Grundareal:490 m2
  • Kælder:52 m2
  • Værelser:4
  • Garage:15 m2
  • Byggeår:1937
  • Energimærke:
    E

Egon havde en plan, Virum havde ingen …

Med alle de trævejnavne i kvarteret skulle man tro, at dem oppe på kommunen havde en plan, da vejene blev udstykket i 1930’erne. Egon havde en plan, Virum havde ingen. Men der var ingen plan. Akacietræet fik sit navn på skiltet, og det er som bekendt et af de mest hårdføre og smukke træer, som kun vokser i de varme lande. Men herhjemme bruges træet til møbler, gulve og skibsbyggeri. Nå, men rækkehusbebyggelsen på vejen er tegnet af Poul Lange og Thorkil Nielsen i 1937 midt i en funkistid, og det ses tydeligt i de smukke bygninger. ’Funkis’ står der usynligt på dørskiltet, minimalisme, enkle linjer og pudsede facader er, hvad man flytter ind i her på vejen.

Med 156 etagemeter, hvor de 52 ligger i underetagen, er det et hus ideelt til børn. Institutioner og Fuglesanggårdsskolen, Virum Gymnasium og sport ligger lige om hjørnet, det samme gør skoven og vandet i Furesøen. Livet her med børn er supernemt, som man siger. Selv transport er nemt med tog til mod nord og København tæt på. Indkøb er også tæt på. Det er et velholdt, hyggeligt hus med praktisk og god logistik til familien med arbejde, madpakker, lektier, sport og venner. Haven er vestvendt med sol hele dagen. Det er et attraktivt kvarter med trævejenavne på vejskiltene.

Virum begynder sin historie i 1100-tallet, i dag bor her 14.000-15.000 menneskesjæle. Virum er rækkehusenes konge, Virum er den by i Danmark med flest rækkehuse. Navnet er en afledning af vigi med stednavneendelsen rum, som betyder åben plads. Kongevejen kører gennem Virum, og det tager kun et kvarter at køre til København.

Bestil salgsmateriale

Akacievej 38, 2830 Virum

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Akacievej 38. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Akacievej 38.

Kontakt­person

Karina Svarrer

Karina Svarrer
Filialchef
Ejendomsmægler MDE
karina@eltoftnielsen.dk 51 16 99 66

Udforsk andre boliger af samme type
Rækkehus

Kirstineparken 49, Hørsholm

Rækkehus

Kirstineparken 49, Hørsholm

Pris

7.595.000 DKK

Boligareal

135 m2

Grundareal

244 m2

Værelser

3

Sophienbergvej 59, Rungsted Kyst

Rækkehus

Sophienbergvej 59, Rungsted Kyst

Pris

10.950.000 DKK

Boligareal

197 m2

Grundareal

258 m2

Værelser

6

Nordre Strandvej 112A, Ålsgårde

Rækkehus

Nordre Strandvej 112A, Ålsgårde

Pris

11.150.000 DKK

Boligareal

134 m2

Grundareal

700 m2

Værelser

3