Carl Johans Gade 15, 3. tv, 2100 København Ø

Man behøver måske ikke forklare så meget...

Specifikationer

Ejerlejlighed
  • Boligareal:183 m2
  • Værelser:6
  • Byggeår:1904
  • Energimærke:
    C

Man behøver måske ikke forklare så meget...

1904. En tid, hvor København stadig byggede boliger med en anden forestilling om, hvor længe ting skulle holde. Mere end 120 år senere står huset her endnu, midt i det København, der siden er vokset op omkring det.

Adressen er Carl Johans Gade. København Ø. En af de gader, man måske ikke behøver forklare så meget. For her er byen tæt på uden nødvendigvis at stå midt i stuen. Østerbro har den særlige evne til både at være København og hverdag på samme tid. Man går ud ad døren for at hente mælk og kommer hjem en time senere, fordi byen kom i vejen.

Oppe på tredje ligger lejligheden. 183 m² er meget lejlighed. Men måske er det mest interessante ikke størrelsen i sig selv. Det er friheden, der følger med den. Seks værelser gør, at boligen ikke behøver bestemme på forhånd, hvordan man skal bo i den. Den kan ændre sig, når livet gør det. Og med to badeværelser er der ovenikøbet taget hånd om en af de mere prosaiske sider af familielivet.

Udforsk andre boliger af samme type
Ejerlejlighed

Strandpromenaden 67, 3, København Ø

Ejerlejlighed

Strandpromenaden 67, 3, København Ø

Pris

17.695.000 DKK

Boligareal

157 m2

Værelser

4

Ribegade 6, 2. th, København Ø

Ejerlejlighed

Ribegade 6, 2. th, København Ø

Pris

19.395.000 DKK

Boligareal

224 m2

Værelser

7

Malmøgade 9, 1, København Ø

Ejerlejlighed

Malmøgade 9, 1, København Ø

Pris

19.500.000 DKK

Boligareal

232 m2

Værelser

6