Kirkegårdsvej 32, 1. th, 2300 København S
180 graders uhindret panoramaudsigt til Sundby Have...
Specifikationer
Ejerlejlighed
- Pris:6.000.000 DKK
- Ejerudgift: 4.288 DKK
- Boligareal:89 m2
- Værelser:4
- Byggeår:1903
- Energimærke:D
180 graders uhindret panoramaudsigt til Sundby Have...
Bare en tur over Christianshavns Vold og nogle få hundrede meter ned ad Amagerbrogade, der ligger et kvarter med Sundby Have og Sundby Kirkegård inde til venstre. Der er fred og ro i kvarteret med den smukke gamle kirkegård som baggrund. Her er høje, smukke træer, hvor man fra lejligheden uden genboer kigger under trækronerne. Alene udsigten giver ro i sjælen midt i København.
Ejendommen er bygget i 1903 og ligger tæt på Metro. De 89 m2 har en rigtig god rumfordeling med 4 indgange til 4 værelser. Der er træer på gaden, og det er altid muligt at finde en parkeringsplads. Fællesgård med borde og bænke. Sundby Have, den nye plads langs Kirkegårdsvej, er indrettet til både aktiviteter og afslapning. Her er smuk beplantning og fine græsarealer. Et eldorado for børn.
Amager Strandpark er en cykeltur på 10 minutter, det samme til al balladen i København og Christianshavn. Amager er den tættest befolkede ø i Danmark. København og byens bedste kulturtilbud er en tur over broen ved Christians Vold. Amager Strandpark er en 4,6 kilometer lang maritim naturoplevelse. Den blev udvidet i 2005 med en fremskudt kystlinje med en kunstig ø og lagune. Parken går fra Badeanstalten Helgoland til Tiøren og Femøren. Sandstranden er den tætteste på København, så det er ikke kun amagerkanerne, der kommer her, det gør københavnerne også.
Kontaktperson

Nicki Pettersson
Ejendomsmægler MDE
nicki@eltoftnielsen.dk
60 20 66 66