Ebbes Lyng 8C, Ebbeløkke, 4500 Nykøbing Sj

Tak, Ebbe, tusind tak …

Åbent hus 22. aug, 2026 12:00 - 12:30
Ebbes Lyng 8C, Ebbeløkke, Nykøbing Sj - Plantegning

Specifikationer

Fritidsbolig
  • Pris:2.995.000 DKK
  • Ejerudgift: 1.971 DKK
  • Boligareal:70 m2
  • Grundareal:1.601 m2
  • Værelser:3
  • Byggeår:1992

Tak, Ebbe, tusind tak …

Lyngnaturen på Sjællands Odde har en så særlig duft, at man forventningsfuld ruller sideruden ned i bilen lang tid før man ankommer til sit sommerhus bare for at få det hele med. Duften af lyng er den danske, frie natur, den har ingen ejerskab på. Måske bortset fra Ebbe. Ja, for det var en gang Ebbes Lyng, men det er det ikke mere, nu er Ebbes Lyng et sommerhuskvarter med nogle af de største grunde på Odden, som man kalder Sjællands Odde heroppe. Tak, Ebbe, tusind tak.

Sommerhuset på Ebbes Lyng 8C er et klassisk, træhussommerhus med hvide vinduer bygget i 1992. Lækkert og hyggeligt er det med alle sine 70 m2 plus anneks til teenagere og venner på besøg. Terrassen vender den helt rigtige vej, nemlig mod syd og vest. Den er bygget til hygge, sommerfest og ballade, til liggestole med sol på maven, til brusebadet, til morgenkaffen og middagene i skæret fra Månen og stjernerne, som drysser det bløde lys ned. Bare få hundrede meter er der til stranden uden strandgæster i Sejerø Bugt og løbeturene i Sonnerup Skov lige om hjørnet. Med loft til kip er her højt til loftet og luft i rummet. Ikke meget vedligeholdelse her de næste mange år. Grunden er på 1.601 m2 med diversitet i haven, altså insekter, frugttræer og bær. Her er man ugeneret og uforstyrret, kun fugle og brune rådyrøjne i græsset kan kigge med. Kun fuglene pifter på deres vej, hvis man slår græsset nøgen. 

Når fiskerne lægger til i Havneby, er der jomfruhummer til middag. Hyggelige Havneby har kaffebar, kiosk og fiskehandler. Gården Birkemosegård er gårdbutik med biodynamisk og økologisk landbrug. Og så er der Ørnbergs Vine, som har høstet så stor anerkendelse i vinkredse, at de er kåret som Danmarks bedste. Det er altså vin, der kan drikkes. Odden er kendt for sine lokale lækkerier fra mark og hav til kniv og gaffel. Odden er en 15 kilometer lang spids på nordvestkysten. Kattegat ligger på den ene side af Odden og Sejerø på den anden. I stenalderen var Odden en ø, men land kan hæve sig, og sådan kan en ø blive til en halvø.

Bestil salgsmateriale

Ebbes Lyng 8C, Ebbeløkke, 4500 Nykøbing Sj

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Ebbes Lyng 8C, Ebbeløkke. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Ebbes Lyng 8C, Ebbeløkke.

Kontakt­person

Jesper Bregnegaard Andersen

Jesper Bregnegaard Andersen
Filialchef
Ejendomsmægler MDE, Cand.Merc.EMF
jesper@eltoftnielsen.dk 41 10 09 93

Udforsk andre boliger af samme type
Fritidsbolig

Klint Strandvej 42, Klint Str V, Nykøbing Sj

Fritidsbolig

Klint Strandvej 42, Klint Str V, Nykøbing Sj

Pris

3.095.000 DKK

Boligareal

83 m2

Grundareal

800 m2

Værelser

5

Kokkevang 11, Nyrup, Nykøbing Sj

Fritidsbolig

Kokkevang 11, Nyrup, Nykøbing Sj

Pris

4.195.000 DKK

Boligareal

122 m2

Grundareal

1.341 m2

Værelser

4

Østvej 4, Nykøbing Sj

Fritidsbolig

Østvej 4, Nykøbing Sj

Pris

4.795.000 DKK

Boligareal

177 m2

Grundareal

2.332 m2

Værelser

9