Kochsvej 18, 1812 Frederiksberg C

Selv København er misundelig …

Kochsvej 18, Frederiksberg C - Plantegning Kochsvej 18, Frederiksberg C - Plantegning Kochsvej 18, Frederiksberg C - Plantegning Kochsvej 18, Frederiksberg C - Plantegning

Specifikationer

Villa
  • Leje pr. måned:125.000 DKK
  • Depositum:375.000 DKK
  • Forudbetalt leje:125.000 DKK
  • Lejeperiode:60 måneder
  • Udlejes fra:01/07/2026
  • Boligareal:348 m2
  • Grundareal:423 m2
  • Kælder:133 m2
  • Værelser:10
  • Garage:17 m2
  • Bygget/ombygget:1900/1942
  • Energimærke:
    D

Selv København er misundelig …

Frederiksberg har den lille landsbys kurage og hjerte til at ville og kunne det hele selv. Frederiksberg er Frederiksberg, og slet, slet ikke København. Med beundringsværdige ejendomme, haverne, parkerne, slottet, løvebrølene i Zoo, restauranterne, caféerne, museerne, teatrene, kirken, alléerne, de smukke tennisbaner, trendy butikker, Lorry, nærværet, musikken, fællesskabet og man kan blive ved, kan man, har Frederiksberg så stor en identitet og så meget at byde på, at selv København må være lidt misundelig.

Kochsvej ligger tæt på det hele. Og huset i nummer 18 har stået her siden 1900. Alle 481 etagemeter fordelt på 3 plan, hvor de 133 m2 ligger i underetagen, er renoveret. Alt har været trillebøret ud, og nyt båret ind på udstrakte håndflader. Med de allerbedste materialer fra øverste hylde er renoveringen en af de mest omfattende og kostbare på Frederiksberg. Grunden er på 423 m2, smukt anlagt og nem at passe.

 

Kochsvej ligger på kanten af det ungdommelige Vesterbro og ikke langt fra Frederiksberg Have. Haven er en landskabshave designet til at gå på opdagelse i. Her er søer, snoede stier og planlagte overraskelser. Der er smukke villaer med grønne forhaver på Kochsvej, og der er engelskinspirerede rækkehuse. Det er en vej med blandede boliger, lidt udansk måske, men netop den kultur gør Kochsvej til én af de mest attraktive veje i det klassiske og historiske Frederiksberg.

Villaen rummer adskillige soveværelser, 4 store badeværelser + gæstetoiletter, Sauna, vinkælder, aircondition, garage, have og meget mere. Villaen skal opleves.

Kontakt os for mere info samt fremvisning.

Altan/Terrasse – Ja

Have – Ja

Husdyr – Nej

Parkering – Ja (Garage)

Kontakt­person

Allan Høgh

Allan Høgh
Udlejningschef
allan@eltoftnielsen.dk 20 83 83 18

Udforsk andre boliger af samme type
Villa

Femte Juni Plads 11, Frederiksberg

Villa

Femte Juni Plads 11, Frederiksberg

Leje pr. md.

65.000 DKK

Boligareal

206 m2

Grundareal

424 m2

Værelser

5

NYHED MED HAVUDSIGT FRA HAVEN!
Bakkedal 3, Kokkedal

Villa

Bakkedal 3, Kokkedal

Leje pr. md.

35.000 DKK

Boligareal

182 m2

Grundareal

1.188 m2

Værelser

6

Nærumgårdsvej 65, Nærum

Villa

Nærumgårdsvej 65, Nærum

Leje pr. md.

42.000 DKK

Boligareal

173 m2

Værelser

8