Berberisvej 9, Mørdrup, 3060 Espergærde

Med egen gangbro uden knirken. Huset har lært at hviske …

Berberisvej 9, Mørdrup, Espergærde - Plantegning Berberisvej 9, Mørdrup, Espergærde - Plantegning Berberisvej 9, Mørdrup, Espergærde - Plantegning

Specifikationer

Villa
  • Pris:9.750.000 DKK
  • Ejerudgift: 6.040 DKK
  • Boligareal:256 m2
  • Grundareal:1.006 m2
  • Værelser:6
  • Carport:21 m2
  • Byggeår:1975
  • Energimærke:
    C

Med egen gangbro uden knirken. Huset har lært at hviske …

Espergærde er byen på Strandvejen efter Humlebæk lige før Helsingør. Lille er den, byen, men stor nok til at have sit eget postnummer. Historien begynder som et lille fiskerleje allerede i 1500-tallet, hvor kysten i 1800-tallet blev attraktiv for landliggere, altså dem, der boede i byerne om vinteren og søgte natur, romantik og følelser om sommeren. Gennem de sidste 150 år har byen udviklet sig til en hyggelig kystby med Danmarks ældste indkøbscenter, gode restauranter, hyggelige caféer og fastlandliggere på alle matrikler. Med egen strandvej og lystbådehavn er stemningen af fiskerleje uberørt. Fra Espergærde er der bare 2 kilometer til Louisiana Museum of Modern Art, hvor kunsten, naturen og arkitekturen mødes, som var det aftalt fra begyndelsen.

Kongespil, et fællesskabsspil

Berberisvej ligger i blomsterkvarteret bare én kilometer fra havn og strand. Vejen er lukket, her bor mange børnefamilier, og med 256 m2 er huset i nummer 9 ideelt til familien med børn. Espergærde er en tryg by, her er stisystemer til indkøb, skoler, Espergærde Gymnasium, idræt og kystbanen. Det er et arkitekttegnet hus fra 1975 bygget ind i en skrænt med store rum, masser af plads, masser af lys, masser af fine detaljer og en gangbro mellem 2 afdelinger uden knirken, som har huset lært at hviske.

Udsigtsbænk med havudsigt

Kun 3 ejere har boet i huset. Det ligger højt i terrænet med stor horisont tæt på skoven. Grunden er på 1.006 m2. På en fælles grund i kvarteret står en udsigtsbænk, hvor naboer mødes til Kongespil, et fællesskabsspil med havudsigt og lyset fra de smukkeste solnedgange. Hven er tæt på, og så er skibstrafikken i Øresund en af de mest travle i verden, så fra lystbådehavnen er der altid noget at kigge på.

Små museer

Espergærde har et italiensk hjørne med jazz og kystens bedste pizzaer hele året i Divino og Divina. Mange af fiskerlejets gamle huse er bevaret som små museer på Strandvejen. Havnen er i dag en lystbådehavn med plads til 100 både. Her er fiskeforretning, badebro og sauna til vinterbaderne, kiosk, slæbested, sejlklub og havnefyr.

Børnene får en daglig fest her.

Bestil salgsmateriale

Berberisvej 9, Mørdrup, 3060 Espergærde

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Berberisvej 9, Mørdrup. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Berberisvej 9, Mørdrup.

Kontakt­person

Lars Lyngholm Eriksen

Lars Lyngholm Eriksen
Indehaver
Ejendomsmægler MDE
lars@eltoftnielsen.dk 60 40 72 92

Udforsk andre boliger af samme type
Villa

NYHED
Åkandevej 54, Værløse

Villa

Åkandevej 54, Værløse

Pris

10.495.000 DKK

Boligareal

249 m2

Grundareal

999 m2

Værelser

9

Paludan Müllersvej 7, Fredensborg

Villa

Paludan Müllersvej 7, Fredensborg

Pris

9.295.000 DKK

Boligareal

161 m2

Grundareal

1.285 m2

Værelser

4