Morlenesvej 4, 2840 Holte

Rank som en dansepind …

Åbent hus uden tilmelding
9. nov, 2025 11:00 - 11:20
Morlenesvej 4, Holte - Plantegning Morlenesvej 4, Holte - Plantegning Morlenesvej 4, Holte - Plantegning Morlenesvej 4, Holte - Plantegning Morlenesvej 4, Holte - Plantegning

Specifikationer

Villa
  • Pris:11.995.000 DKK
  • Ejerudgift: 7.009 DKK
  • Boligareal:206 m2
  • Grundareal:540 m2
  • Kælder:144 m2
  • Værelser:5
  • Garage:22 m2
  • Bygget/ombygget:1904/1943
  • Energimærke:
    B

Rank som en dansepind …

Morlene er en fornavnskusine til fornavnet Marlene. De kommer fra samme familie som Per kommer fra Peter, Claus fra Nicolaus, Elisabeth fra Isabella og Luca fra Lucien. Nuvel, Morlene fik sin vej i Holte, Morlenesvej, og det gjorde Margrethe, Karen, Anna og Agnete også. Som var det en hyldest til børn, er vejene i kvarteret ved udstykningen opkaldt efter de 5 søstre, som er børn til familien, der byggede Villa Stettemark på Annasvej i begyndelsen af 1900-tallet. En hyldest med succes, det er det. For kvarteret er et eftertragtet kvarter, især for børnefamilier.  

Plads til flere generationer
Morlenesvej 4 er en af de ældre damer i kvarteret. Tornerose, hedder hun, charmerende er huset med alle sine 121 år på bagen, men stadig rank som en dansepind med vinduer, der blinker til vejen som om intet har ændret sig siden 1904. Men det passer nu ikke helt, for alt i huset har ændret sig, alt er renoveret fra himmel til kælder. Med 350 etagemeter fordelt på 4 etager, hvor de 144 m2 ligger i den høje underetage, er det et hus med masser af plads. Med 2 selvstændige afdelinger, eller 2 lejligheder om man vil, er her plads til 2 generationer eller 2 gode vennepar. Nemlig, man kan også bare flytte ind i det hele med dine børn, mine børn og vores børn, for her er masser af plads til masser af børn. Haven er ikke en tidsrøver. Grunden er på 540 m2 med en have, der er nem at holde. Selv tak.

Alt det vigtige er tæt på
Fra Morlenesvej 4 kan man gå til alt, til en af Danmarks bedste skoler, til indkøb, take-away-middag, små butikker, en tur i vandet i Furesøen, Holte Havn, toget til København og tjek-in i lufthavnen. Her er skove, søer, masser af sportsaktiviteter og en af Danmarks ældste biografer. Holte er den første by ud af Nordkøbenhavn med stor natur. Byen har små 6.500 indbyggere. Og så er der bare 15 kilometer til København, 15 minutter i bil, 20 minutter med tog. Næsseskoven, Rude Skov, Geelskov, Kollemosen og Malmmosen ligger lige om hjørnet. 

Bestil salgsmateriale

Morlenesvej 4, 2840 Holte

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Morlenesvej 4. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Morlenesvej 4.

Kontakt­person

Karina Svarrer

Karina Svarrer
Filialchef
Ejendomsmægler MDE
karina@eltoftnielsen.dk 51 16 99 66

Udforsk andre boliger af samme type
Villa

Attemosevej 11, Søllerød, Holte

Villa

Attemosevej 11, Søllerød, Holte

Pris

11.495.000 DKK

Boligareal

195 m2

Grundareal

1.211 m2

Værelser

8

Gl.Holte Gade 36, Gl Holte, Holte

Villa

Gl.Holte Gade 36, Gl Holte, Holte

Pris

8.995.000 DKK

Boligareal

172 m2

Grundareal

1.206 m2

Værelser

5

Søbrinken 2, Holte

Villa

Søbrinken 2, Holte

Pris

18.500.000 DKK

Boligareal

219 m2

Grundareal

1.178 m2

Værelser

7