Hambros Alle 11, 2900 Hellerup
Den smukkeste af alle sundveje i Hellerup …

Specifikationer
Villa
- Pris:55.000.000 DKK
- Ejerudgift: 37.030 DKK
- Boligareal:392 m2
- Grundareal:1.397 m2
- Kælder:188 m2
- Værelser:10
- Garage:50 m2
- Bygget/ombygget:1905/1992
- Energimærke:C
Den smukkeste af alle sundveje i Hellerup …
Mennesker er normalt ikke så begejstret for forandringer. ”men det er jeg,” sagde Øregårdsparken i begyndelsen af 1900-tallet. Og sådan blev det. Parken tilhørte nemlig den gang landstedet Øregård opført af Joseph Hambro, men Gentofte Kommune dedikerede generøst parken til folkepark i 1917, i dag et af de grønne åndehuller i Hellerup.
Men folkevej, det er Hambros Allé over for Øregårdsparken bestemt ikke. Hambros Allé mod Øresund er formentlig alléen med de dyreste matrikler i Danmark. Ejendommene er store, de er ikke alt for alle, slet ikke, til gengæld er de alt for de få. Bred og træbeplantet er den, som en Allé nu en gang skal være. Træerne står smukt og bliver passet af kommunen, som man siger. En stolt sundvej, ja, den smukkeste af alle sundvejene i Hellerup.
Hambros Allé 11 er fra 1905, men har gennem tiderne været igennem renoveret og tilbygget til den smukke og moderne bolig, den er i dag. Noget helt særegent ved den 1.397 m2 store grund er, at selv om adressen er Hambros Allé, så ligger den også ud til parallelvejen Gardes Allé. Det er altså et hus, der åbenlyst ikke kan få Allé nok. Her er 580 etagemeter bolig, hvor de 188 m2 ligger i underetagen. Ja, masser af plads. En smuk ejendom med smukke kviste p 1. sal med masser af lys. Tranegårdsskolen og Øregård Gymnasium ligger lige om hjørnet. Det samme gør sport i HIK, Hellerup Idræts Klub.
Ikke mange byer kun et vindpust fra København fører til kulturelle herlighedsværdier som egen badeanstalt, sandstrand, lystbådehavn skov, parker og strandvej med caféer, restauranter, lækre specialbutikker og shopping-centeret Waterfront med indkøb og wellness. Men Hellerup gør. Her er gå- og cykelafstand til det hele. Derfor er det heller ikke tilfældigt, at nogle af de mest eftertragtede ejendomme ligger på de små sundveje i Hellerup.


































Kontaktperson

Nadia Brandt Holm
Filialchef
Ejendomsmægler MDE
nadia@eltoftnielsen.dk
25 97 25 07