Kongevejen 198, 1, 2830 Virum

Hjem, jamen altså, det er da lige ud ad landevejen …

Åbent hus uden tilmelding
29. jun, 2025 10:15 - 10:35
Kongevejen 198, 1, Virum - Plantegning

Specifikationer

Ejerlejlighed
  • Pris:4.495.000 DKK
  • Ejerudgift: 5.841 DKK
  • Boligareal:107 m2
  • Værelser:4
  • Bygget/ombygget:1937/1967
  • Energimærke:
    D
  • Tjek boliglån

Hjem, jamen altså, det er da lige ud ad landevejen …

For kongerne er turen fra København til slottet i Hillerød en tur lige ud af landevejen. Ja, vejen hedder Kongevejen, og følger man den fra København, så ender man i Hillerød. Men hør lige her, kongerne skal også hjem igen, så fra slotsbyen Hillerød hedder vejen Københavnervej indtil skoven ender, og med den logik er vejen hjem igen en tur lige ud af landevejen. Hvad de dog ikke kan med vejnavne, de konger. 

På vej ud og hjem passerer de ejendommen på Kongevejen 198. Den har forandret sig, men det lægger de nok ikke mærke til, for det er ikke til at se udefra. Den er delt op i 2 lejligheder, hvor den på 1. sal er på 107 nyistandsatte m2. Alt er lækkert, badeværelse, køkkenalrum. Masser af plads, masser af lys. Ejendommen ligger højt i terrænet, så her er udsigt fra alle rum over villatagene ned til Brede og Åbrinken. Lejligheden har sin egen hoveddør, sin egen indgang, alt er meget privat. 

Naturen i Virum handler om industri, skov og mølleåsystemet. En svunden tid og glemte ord knytter sig til området omkring Brede Værk, som ligger bare nogle få hundrede væk. Brede Værk og Mølleåen er industriens vugge, en fredet oase midt i al den historie, vi alle er børn af. Virum og er få cykelminutter væk til alle indkøb. Næsseskoven, Geelskov, Kollemosen er tæt på. 

Kongerne ved selvfølgelig, at Virum begyndte sin historie i 1100-tallet. De vidste også, at det tidligere tog det meste af en dag at køre fra København til slottet Hillerød. I dag er det stadig lige ud ad landevejen, men det tager kun 20 minutter fra lejligheden i Virum til København.

Det var såmænd bare det.

Bestil salgsmateriale

Kongevejen 198, 1, 2830 Virum

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Kongevejen 198, 1. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Kongevejen 198, 1.

Kontakt­person

Karina Svarrer

Karina Svarrer
Filialchef
Ejendomsmægler MDE
karina@eltoftnielsen.dk 51 16 99 66

Udforsk andre boliger af samme type
Ejerlejlighed

PH Park 82, st. 3, Hørsholm

Ejerlejlighed

PH Park 82, st. 3, Hørsholm

Pris

4.695.000 DKK

Boligareal

103 m2

Grundareal

5.101 m2

Værelser

2

Vestre Stationsvej 1, 2. tv, Rungsted Kyst

Ejerlejlighed

Vestre Stationsvej 1, 2. tv, Rungsted Kyst

Pris

3.695.000 DKK

Boligareal

84 m2

Værelser

3