Øresunds Alle 10, 2791 Dragør
Jah, fint og fornemt har det altid været at bo her...
21. apr, 2025 10:30 - 11:00



Specifikationer
Villa
- Pris:12.500.000 DKK
- Ejerudgift: 6.010 DKK
- Boligareal:129 m2
- Grundareal:492 m2
- Værelser:4
- Byggeår:1916
- Energimærke:D
- Tjek boliglån
Jah, fint og fornemt har det altid været at bo her...
Dragør er en lille tidslomme bare 12 kilometer fra Rådhuspladsen. Kulturen herude er ikke sådan at knægte med glas og stål, næh, og mange tak for det. Byen har et af de bedst bevarede landsbymiljøer i Danmark. Det er til at forstå, for den gamle historiske by ligger direkte til vandet med den smukke, gamle havn og de store strande. Tidslommen er ikke et museum, alt er opdateret til 2025, selv om man indimellem oplever turister, der går rundt og klør sig i nakken, som leder de efter nutiden.
Huset på Øresunds Allé ligger på Nordstranden lige ved den gamle by, meget tæt på vandet, og bare hundrede meter fra havnen og badeanstalten. Her har det stået siden 1916. Præsteboligen og det gamle rådhus ligger i kvarteret, jah, fint og fornemt har det altid været at bo her. Det er et charmerende hus, som de sidste par år har fået sin renaissance med en totalrenovering, som man siger, når alt det der ikke kan ses, også er renoveret nyt. Kloak og el, eksempelvis. Køkken, bryggers og stuens meget smukke og de indbyggede reoler er fra Simonsen & Czechura. Med 2 måske 3 soveværelser er her plads til familien med børn. Og de får det godt. Dragør Skole og Menighedens Børnehave ligger lige om hjørnet. Paddle, tennis og den nye svømmehal er også tæt på. Måske er det kun dragører, der ved det, men heste fylder meget i byen. Især til fastelavn, hvor der er tøndeslagning til hest over 2 dage i gader og stræder.
Med bådelaug er der mulighed for en privat bådplads i havnen for et beskedent beløb. Der er aktivitet på vandet med paddleboards og kajak, fisk i vandet, lystfiskere på stranden og de mest fantastiske solopgange og fuldmåneskin. Dragør kunne være på museum, men den er en rigtig by med lækre butikker, restauranter, caféer og civiliserede mennesker, der hilser på hinanden. En løbetur på 5 minutter, og man løber på landet med marker på den ene side og dyr på græs på den anden. Grunden er på 492 m2, og haven er fransk inspireret med oliventræer, figner og rosmarin, der trods havgusen vokser flot og ikke lader sig slå ud af det danske vejr. Fra første salen er der havudsigt. Dragør bliver ikke meget bedre end her.























Kontaktperson

Nicki Pettersson
Ejendomsmægler MDE
nicki@eltoftnielsen.dk
60 20 66 66