Langs Diget 7, 3220 Tisvildeleje

Et af de få, man pifter efter …

Langs Diget 7, Tisvildeleje - Plantegning Langs Diget 7, Tisvildeleje - Plantegning Langs Diget 7, Tisvildeleje - Plantegning

Specifikationer

Fritidsbolig
  • Pris:12.000.000 DKK
  • Ejerudgift: 4.573 DKK
  • Boligareal:134 m2
  • Grundareal:2.869 m2
  • Værelser:4
  • Bygget/ombygget:1918/2014
  • Tjek boliglån

Et af de få, man pifter efter …

Tisvilde, ja, der er fuld blus på lamperne i højsæsonen. Men alle de mange måneder uden for sæsonen, der er Tisvilde den samme skønhedsplet på kysten med smukke, gamle huse. Hegnet med de gamle træer løber ingen steder, troldene i Troldeskoven er her hele året, det samme er sandet på stranden og molen ude i vandet.

I et af de smukkeste istidsterræner nogle få kilometer fra al halløjet i Lejet står et sommerhus i et kvarter, der er lige så stille som en Ninja. Her har det stået siden 1918. Nuvel, kærlige, nænsomme og meget bevidste hænder har renoveret, passet og vedligeholdt alle 134 m2 til det charmerende fritidshus, det er i dag. Men de har heller ikke været generte, hænderne, sjælen er klassisk sommerhusglæde på en næsten 3.000 m2 stor grund. Men har man først været her, vil valget af farver fra farvepaletten også sætte sig fast i erindringen. Utraditionelt, mon ikke, men kunne huset gå en tur på gaden sammen med andre sjælfulde sommerhuse, ville det være et af de få, man piftede efter. Tisvilde Hegn med stierne til stranden og Lejet er naboen, kronvildt og råvildt går uden for døren, fuglelivet er stort. Vi er i Tibirke Bakker med sine store, bølgede moræneskråninger, en særlig natur dækket af et tæppe af græs og lyng med få, spredte huse. 

Stranden er kilometerlang med plads til alle, det er altid nemt at finde sit eget lille sted i klitterne. Musikfestivallen i Lejet er populær. Men lyden bliver heldigvis dernede. Mange tak. Med skov og strand har Tisvilde et lystfuldt sommer- og aktivt vinterliv, sjove loppemarkeder, egen biograf og togstation, økologisk slagter, hjemligt badehotel og gode restauranter. Som byen ligger der på kanten af Kattegat, er Tisvilde som at løbe ind i armene på eventyret. Den er ikke stor, bare lille og kraftfuld. 

Ligesom hjertet.

Bestil salgsmateriale

Langs Diget 7, 3220 Tisvildeleje

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Langs Diget 7. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Langs Diget 7.

Kontakt­person

Lars Lyngholm Eriksen

Lars Lyngholm Eriksen
Indehaver
Ejendomsmægler MDE
lars@eltoftnielsen.dk 60 40 72 92

Udforsk andre boliger af samme type
Fritidsbolig

Øvrevænget 17, Tisvildeleje

Fritidsbolig

Øvrevænget 17, Tisvildeleje

Pris

12.250.000 DKK

Boligareal

316 m2

Grundareal

10.018 m2

Værelser

11

Doktorstien 8A, Tisvildeleje

Fritidsbolig

Doktorstien 8A, Tisvildeleje

Pris

12.800.000 DKK

Boligareal

153 m2

Grundareal

2.291 m2

Værelser

7

Julius Paulsens Vej 11E, Tisvildeleje

Fritidsbolig

Julius Paulsens Vej 11E, Tisvildeleje

Pris

9.500.000 DKK

Boligareal

119 m2

Grundareal

2.859 m2

Værelser

2