Betty Nansens Alle 49, 2. tv, 2000 Frederiksberg

Betty Nansen, en slank figur, talende øjne, mund og hænder ...

Betty Nansens Alle 49, 2. tv, Frederiksberg - Plantegning

Specifikationer

Ejerlejlighed
  • Pris:8.500.000 DKK
  • Ejerudgift: 6.472 DKK
  • Boligareal:146 m2
  • Værelser:4
  • Byggeår:1976
  • Energimærke:
    C
  • Tjek boliglån

Betty Nansen, en slank figur, talende øjne, mund og hænder ...

Betty Nansen, skuespillerinde, hvis man tør sige det i disse nonbinære tider. Men også stumfilmskuespillerinde, teaterchef og instruktør var hun, og så har hun et teater og et vejnavn på Frederiksberg opkaldt efter sig. Hun er Den Store Teaterdame i Danmark. Ikke en klassisk skønhed, sagde man i datiden, men hun svarede igen ved at fortælle, at hun havde de potentialer, der skulle til for at blive en berømt skuespillerinde. Altså en udpræget personlighed, en slank og bøjelig figur, talende øjne, mund og hænder.

Ejendommen Betty Nansens Allé 49 er fra 1976. Kvarteret kaldes Nordens Plads, hvor Dronning Margrethe indviede brocheskulpturen af Betty Nansen i 2022. Lejligheden er på 146 m2 med en særdeles stor terrasse mod vest og en møblerbar altan mod øst. Det er en skøn lejlighed på 2. sal med elevator og masser af grønt i udsigten. Ja, lige til at flytte ind i. Og så er der privat parkering. Alt det vigtige er tæt på, institutioner og skole, bibliotek med medborgerhus, apotek, motionscenter, indkøb, frederiksbergbus, S-tog og Metro.

Vi ser det så ofte, og vi ser det i særdeleshed mange steder på Frederiksberg: Vejnavne opkaldt efter personer, der var dygtige til noget. Betty Nansens Allé ligger midt mellem Zoo og Damhussøen. Søen var tidligere Københavns drikkevandssø. Det er den så ikke mere, til gengæld er søen fredet som en rekreativ sø med smuk natur, en 7 kilometers løbetur-rundt-om-søen tæt på metropolen København, godt for ethvert menneske- og hundehjerte. Den er en sø med masser af historier, ikke mindst dem om Damhuskroen, som har ligget her siden 1682. Kroen er i dag en kulturel smeltedigel og samlingssted for gæster i alle aldre. Nåh ja, og så ligger Frederiksberg Have og Søndermarken, den lille skov, lige om hjørnet.

Bestil salgsmateriale

Betty Nansens Alle 49, 2. tv, 2000 Frederiksberg

Hej **name**, du har bestilt salgsmateriale på Betty Nansens Alle 49, 2. tv. Mange tak, du kan se materialet direkte her på skærmen om lidt. Hvis ikke, hører vi gerne fra dig. Vi kontakter dig en af de nærmeste dage for at høre hvilke tanker du gør dig om Betty Nansens Alle 49, 2. tv.

Kontakt­person

Nicolai Glad

Nicolai Glad
Ejendomsmægler & Valuar MDE, Filialchef
glad@eltoftnielsen.dk 20 45 16 79

Udforsk andre boliger af samme type
Ejerlejlighed