Opret personlig profil

Det ser ud til at være første gang du logger på dit dashboard - derfor skal du oprette et brugernavn og en adgangskode, som kun du kender.

Lysholmparken 26, Gudmindrup Lyng, 4573 Højby

Nå, nå, men ja, ja, så tjek lige her...

Plantegning

Specifikationer

Fritidshus
  • Boligareal:100 m2
  • Grundareal:1.441 m2
  • Værelser:2
  • Garage:50 m2
  • Byggeår:1976

Nå, nå, men ja, ja, så tjek lige her...

Fandtes der en officiel badestrandsguldmedalje på Sjælland, ville Gudmindrup Strand være med i opløbet blandt de sidste 2. Nå, nå, ville de fleste strande måske tørt bemærke, men ja, ja, siger vi, så tjek lige her: Gudmindrup Strand er bred, den er lang, den har klitter, den har det hvideste sand, den er lavvandet til langt ude og derfor for børn med små tæer på små fødder på små ben, den er for kysseglade teenagere, glade topløse, solslikkere, læseheste, vinterbadere, modne voksne og mormor og morfar, den har bemandet livreddertårn hele sommerferien, og så er vandet altid i bevægelse, altid klart, altid rent.

Sommerhuset i Lysholmsparken ligger bare 2-3 gåminutter fra Gudmindrup Strand. Ideel er det til familien med børn, hvor børnene bor oppe, forældrene nede. Så er alle glade. Med 250 etagemeter inde, og sol hele dagen på de syd- og vestvendte terrasser ude, er her plads nok. Det er A-hus bygget i 1976 midt i naturen. Sådan er det tænkt, og sådan er det stadig. Her er ingen kultiverede blomsterbede, havenisser eller græsplæne på den 1.441 m2 naturgrund, som skal passes. Alt er spændende og utraditionelt med egeplanker lagt én på 2 på væggene, alt er lige til at flytte ind i.

Højby er en af de attraktive sommerhusbyer i Nordvestsjælland. Den ligger i Odsherred Kommune, og selvfølgelig har navnet noget med højde at gøre, for byen ligger højt mellem nogle høje. Den lokale kro har de bedste anmeldelser fra Tripadvisor, og så ligger Drageholm Slot med Michelin restauranten lige i nærheden. Book bord i god tid, skaldyrsaftenerne er typisk booket flere måneder i forvejen. Naturen er smuk heroppe i Nordvestsjælland. Rørvig ligger et lille kvarter væk. Her går færgen til Hundested, men turen udenom fjorden er den hurtigste til København. Højby er en del af det UNESCO-bevarede område i Odsherred, som istiden har dannet og formet af gletsjere.

Udforsk andre
Fritidshuse til Salg

Gjorslevvej 4, Højby Lyng, Højby

Fritidshus

Gjorslevvej 4, Højby Lyng, Højby

Pris

2.995.000 DKK

Boligareal

80 m2

Grundareal

1.240 m2

Værelser

3

Hvidtjørnevej 4, Lumsås, Nykøbing Sj

Fritidshus

Hvidtjørnevej 4, Lumsås, Nykøbing Sj

Pris

3.995.000 DKK

Boligareal

71 m2

Grundareal

765 m2

Værelser

2

Lindevangen 1, Rørvig

Fritidshus

Lindevangen 1, Rørvig

Pris

2.495.000 DKK

Boligareal

76 m2

Grundareal

1.817 m2

Værelser

3