Opret personlig profil

Det ser ud til at være første gang du logger på dit dashboard - derfor skal du oprette et brugernavn og en adgangskode, som kun du kender.

Højlyngen 2, 4581 Rørvig

Tanker på langfart...

Andet Andet Andet Andet

Specifikationer

Fritidshus
  • Pris:1.895.000 DKK
  • Ejerudgift: 1.655 DKK
  • Boligareal:62 m2
  • Grundareal:2.004 m2
  • Værelser:2
  • Bygget/ombygget:1980/1997

Tanker på langfart...

Man kan godt lade tankerne drage på langfart her i Højlyngen. Det gjorde Henrik Pontoppidan i hvert fald, for det var her, han spadserede rundt og skrev historien om Lykke-Per. Ja, han boede godt nok i Ordrup i Charlottenlund, men han tog til Rørvig om sommeren, og tæller man sommermånederne sammen, har han boet sammenlagt 11 år i Rørvig. Han kunne lide at spadsere lange ture op til Rørvig kirke, der dengang lå med frit land til alle sider. Det er også her, han ligger begravet, selv om han var alt andet end religiøs. Hekseri og falsk alarm, skrev han om kirkens mænd. Henrik Pontoppidans datter og svigersøn ejede hele Højlyngen, og det gælder også den grund, sommerhuset på Højlyngen 2 står på.

Det er bygget i 1980. Det er et klassisk, sort sommerhusbjælkehus, hvor alt er bevaret i allerbedste 1980er-stil. Med hovedhus, en udestue til al slags vejr og 2 annekser er her plads nok til familien med børn og venner på besøg. Med udestue er hovedhuset på 90 sommerhusetagemeter med stor syd- vestvendt terrasse og sol hele dagen. Grunden er på 2004 m2 med gamle birketræer. Turen til stranden tager 10 cykelminutter, det samme til byen og Rørvig Havn.

Rørvig ligger helt naturskønt. Fra København kan man køre hele vejen, men den lille færge mellem Hundested og Rørvig er altid at foretrække. Fra vandsiden ligner de to gamle fiskerbyer på hver side af Isefjord idylliske postkort, og sejlturen er kort, godt for sindet og oplevelsen af Danmark. Fjordlandet er det poetiske fællesnavn for de fjorde, der kommer ved indsejlingen til Isefjord. Rørvig er den første by i Fjordlandet. Og så skinner Solen altid bare lidt mere heroppe.


Bestil salgsmateriale

Højlyngen 2, 4581 Rørvig

Tak

Vi kontakter dig hurtigst muligt.

Teamet

Mathias Norman Knudsen
Kontaktperson

Mathias Norman Knudsen
Partner Holbæk og Odsherred
Ejendomsmægler MDE
mathias@eltoftnielsen.dk 25 74 22 02

Laura Holm
Sagsbehandler

Laura Holm
Trainee
laura@eltoftnielsen.dk 70 20 21 05

Udforsk andre
Fritidshuse til Salg

ÅBENT HUS 24. sep, 2023 11:00-11:30
Lindevangen 1, Rørvig

Fritidshus

Lindevangen 1, Rørvig

Pris

2.495.000 DKK

Boligareal

76 m2

Grundareal

1.817 m2

Værelser

3

Koralvænget 14, Rørvig

Fritidshus

Koralvænget 14, Rørvig

Pris

5.195.000 DKK

Boligareal

188 m2

Grundareal

2.036 m2

Værelser

3

Højsandsparken 41, Rørvig

Fritidshus

Højsandsparken 41, Rørvig

Pris

4.195.000 DKK

Boligareal

91 m2

Grundareal

2.264 m2

Værelser

3