Opret personlig profil

Det ser ud til at være første gang du logger på dit dashboard - derfor skal du oprette et brugernavn og en adgangskode, som kun du kender.

Taarbæk Strandvej 34, 2930 Klampenborg

Direkte til Øresund med egen sandstrand

Andet

Specifikationer

Villa
  • Pris:51.000.000 DKK
  • Ejerudgift: 25.329 DKK
  • Boligareal:255 m2
  • Grundareal:1.218 m2
  • Kælder:97 m2
  • Værelser:8
  • Garage:52 m2
  • Bygget/ombygget:1851/2004
  • Energimærke:
    C

Direkte til Øresund med egen sandstrand

Ejendommen på Tårbæk Strandvej er en af Tårbæks tidlige ejendomme. Den er bygget i 1851, men her hører datiden også op. Ejendommen ligger i den rolige ende af Tårbæk direkte til vandet, og alt er renoveret fra himmel til kælder i 2004. Køkkenalrum med travertingulv lagt i provenceforbandt, den smukkeste pejs i bordhøjde og masser af plads. Store rum med lys og genskind fra vandet i Øresund. En 1. sal med 5 soveværelser og nord- og sydvendt altan, altså masser af plads til familien med børn. Ikke helt tilfældigt er kulturen her på vandsiden maritim med privat sandstrand, bade- og bådebro, loungeterrasser, jolle med jollebro og strandhus, hvor det meste af sommeren kan tilbringes med sol fra morgen til aften. Huset har 285 m2 bolig og 97 m2 kælder med egen indgang. En tidligere garage på 52 m2 er nu indrettet som anneks, perfekt som teenageafdeling. Præsentabel brostensindkørsel med plads til 3-4 biler.

Tårbæk er én af de mest charmerende lillebyer mellem København og Helsingør. Den har alle de upolerede, små fejl, som charme er gjort af. Den har de skæve tænder og bumps på vejen og det underfundigste smil, fordi den vil sin omverden noget. Sådan er Tårbæk. Ejerlejligheder, tidligere pensionater, stråtækte fiskerhuse fra en fjern tid, ny og ældre arkitektur, små og større parceller, en skole med fødderne i vandet, børnehaver, vuggestuer, en kirke, en havn, havudsigt. Alt blander sig med hinanden på 1,5 kilometer strandvej mellem Øresund og Dyrehaven.Dyrehaven er baghaven til Tårbæk. De Røde Porte ind til Dyrehaven lyder lidt som en gammel film om det glade liv på landet af Morten Korch. Men det er det ikke. De Røde Porte er de karakteristiske indgange til Dyrehaven, og de har alle et porthus bygget til skovløberen. At skoven hedder Dyrehaven er ikke tilfældigt. Her har altid været dyr og i dag er bestanden af hjorte på over 2.000. Dyrehaven har gennem flere hundrede år udviklet sit eget liv som én af de smukkeste, rekreative skove på Sjælland.

Bestil salgsmateriale

Taarbæk Strandvej 34, 2930 Klampenborg

Tak

Vi kontakter dig hurtigst muligt.

Teamet

Ivan Eltoft Nielsen
Kontaktperson

Ivan Eltoft Nielsen
Ansvarlig indehaver
Ejendomsmægler & valuar MDE
ivan@eltoftnielsen.dk 70 70 20 05

Alexander Toft Rasmussen
Sagsbehandler

Alexander Toft Rasmussen
Trainee
Markedsføringsøkonom
alexander@eltoftnielsen.dk 70 70 20 05

Udforsk andre
Villaer til Salg

Slotsalleen 11A, Klampenborg

Villa

Slotsalleen 11A, Klampenborg

Pris

54.000.000 DKK

Boligareal

346 m2

Grundareal

1.378 m2

Værelser

4

Skodsborg Strandvej 268A, Skodsborg

Villa

Skodsborg Strandvej 268A, Skodsborg

Pris

58.500.000 DKK

Boligareal

466 m2

Grundareal

2.151 m2

Værelser

11

NYHED
Tønsbergvej 98, Himmelev, Roskilde

Villa

Tønsbergvej 98, Himmelev, Roskilde

Pris

4.545.000 DKK

Boligareal

120 m2

Grundareal

78 m2

Værelser

3