Skovstien 14, Kårup Skov, 4540 Fårevejle
Når man vinder i udsigtslotteriet...

Specifikationer
Fritidshus
- Pris:16.000.000 DKK
- Ejerudgift: 7.702 DKK
- Boligareal:110 m2
- Grundareal:4.512 m2
- Kælder:20 m2
- Værelser:5
- Byggeår:1975
Når man vinder i udsigtslotteriet...
Udsigt til hav, øer, landtanger, skibe, søer, natur og vejr. Der er mange udsigter i Danmark, og den mest grå af dem er nok vejrudsigten. Men lidt syd for Ordrup Næs ligger nogle få privilegerede sommerhuse i 1. række til vandet i Nekseløbugten, som alle har vundet i udsigtslotteriet. De har flest rigtige på udsigtslotteripladen, og ja, det er selvfølgelig også derfor, at de meget sjældent ringer til en ejendomsmægler.
Som sommerhuset på Skovstien 14. Med 2 selvstændige matrikler på i alt 4.512 m2 er det særlig privilegeret. Den ene matrikel er bebygget, den anden er ikke, men de har fælles udsigt. Nekselø og Sejerø ligger lige dér, det samme gør Ordrup Næs og Sjællandes Odde, og ude i horisonten sejler skibene lastet med deres ting og sager ud i verden. Meget flot. Når havet bider tænder med storm og regn, er det imponerende flot. En sti går ned til strand og badevand, som man stort set har for sig selv. Huset er et solidt, charmerende bjælkehus på 102 m2 og bygget i 1975, en rigtig god størrelse til familien med børn. Her er dådyrøjne i græsset og fugle og guldsmede og flagermus i luften. Dejligt om sommeren, smukt om efteråret, vinteren og foråret. Vestvendt udsigt til når Solen, den brændende ildkugle, forsvinder ned i horisonten.
Vi er ved foden af Kårup Skov i det fredede Ordrup Næs, som ikke altid har været skov. Det var tidligere overdrev og sandede marker, og er oprindelig en udstykning fra Dragsholm Slot. I dag er skoven en meget varieret skov, dels tilplantet og dels en selvsået naturskov. Naturen er stor og autentisk i Odsherred, som ikke helt tilfældigt har fået hæderstitlen UNESCO Global Geopark Odsherred, som den første danske geopark nogensinde. Odsherreds geologiske udformning er helt unik og har afgørende betydning for livet på egnen. Ikke mindst alle strandene, som gør Odsherred til den danske Riviera. Odsherred er også kendt for sine mange gårdbutikker og boder med de bedste grøntsager.


















Teamet

Kontaktperson
Mathias Norman Knudsen
Partner Holbæk og Odsherred
Ejendomsmægler MDE
mathias@eltoftnielsen.dk
25 74 22 02

Sagsbehandler
Laura Holm
Trainee
laura@eltoftnielsen.dk
44 22 80 80