Koglehusvej 6+7+8, 4500 Nykøbing Sj
Her drypper tiden afsted...
Her drypper tiden afsted...
Som en duft af oldemor og gamle dage har nogle sommerhuse så mange år bag sig, at hvis de ville, så kunne de sætte sig ned og skrive en bog som de store, fine bøger, man lægger på sofabordet. De er fra den tid, hvor ferien endnu ikke var opfundet, og hvor alle arbejdede om lørdagen. Men nogle flyttede på landet hele sommeren, man var landligger, og den status var selvfølgelig kun forundt de velhavende familier fra byerne. Fra sommerhusenes barndom er meget få sommerhuse bygget i slutningen af 1800-tallet, de fleste er fra begyndelsen af 1900-tallet. De eksklusive af dem blev bygget med vand i vandhanerne og med elektricitet og stikkontakter i væggene. Dem, der står her endnu, altså sommerhusene, de står her, fordi man havde råd til at bygge ordentligt. Altså med mursten, stråtag og håndværk, vi ikke ser bygget mere.
Og naturligvis skal sommerhuset på Koglehusvej 7 være med til at skive den bog. Med al sin autenticitet har det stået her siden 1913, og vi tør vove den påstand, at der ikke er sket de store forandringer siden da. Der er 6-7 meter til loftet i stuen med en sjælden fornemmelse af rum. Med 128 m2 og 3 soveværelser er her plads nok til familien med børn. Grunden er på næsten 15.000 m2, eller 1,5 hektar, som man siger. Her er 3 matrikler, hvor de 2 af dem er på knap 2.000 m2 hver. Det er muligt at udstykke den store matrikel på ca. 11.000 m2 til flere matrikler. Der er bare 2 minutter gennem fredsskoven ned til stranden, som heroppe er Kattegat, hvor vandet altid er rent, altid i bevægelse, altid friskt. Det er et sommerhus med ånd og sjæl og et privat badehus i klitterne halvvejs til stranden. Her drypper tiden afsted.
Her er skove, lyng og dyreliv. Rørvig er en tur på 10 minutter, herfra er der genvejsfærge til Hundested, og så har byen en smuk, gammel bykerne med charmerende fisker- og skipperhuse. Med 6.000 indbyggere, specialbutikker, supermarkeder, caféer og restauranter er Nykøbing Sjælland Odsherreds købstad. Med salt og vand i luften, og med duften af lyng og træer kan man fra huset nå alt på en cykel. Bare en time fra København.





















Teamet

Kontaktperson
Mathias Norman Knudsen
Partner Holbæk og Odsherred
Ejendomsmægler MDE
mathias@eltoftnielsen.dk
25 74 22 02

Sagsbehandler
Laura Holm
Trainee
laura@eltoftnielsen.dk
70 20 21 05