Høje Skodsborgvej 26, st. tv., 2942 Skodsborg
Når Solen flanerer dovent i vandet mod mørke og lysere tider ...
10. dec 12:45-13:05
Når Solen flanerer dovent i vandet mod mørke og lysere tider ...
Ejendommene Høje Skodsborg er 96 lejligheder på Høje Skodsborgvej, de er funkisbebyggelsen med Bøllemosen i baghaven og Øresund i forhaven bygget i 1936. Bygherre valgte det højeste punkt på kysten mellem København og Helsingør. For heroppe, ja heroppe, er udsigten ikke mindre end mageløs, og det er uanset om man bor i kælderen eller oppe på penthouse. Fra Helsingborg i nord til Øresundsbroen i syd er der intet andet end vand i udsigten.
Lejligheden på Høje Skodsborgvej 26 er toplækker. Den har netop været igennem en så omfattende foryngelseskur, som var den lige trådt ud af hoveddøren fra sin nabo spahotellet Kurhotel Skodsborg. Gulve, garderobe, badeværelse, køkken, alt er lækkert nyt. Balkonen er østvendt, ja, direkte mod Øresund, Hven og svenskekysten. Med en god kikkert kan man se langt ind i det svenske kystland. Der er altid liv på vandet, for Østersøen og Øresund er nogle af de mest skibstrafikerede farvande i verden. Og øst, det er jo også her, Solen står op i sit eget tempo og sin egen vandring: Fra den 21. juni flanerer den dovent mod mørkere tider i vandet fra Landskrona til Malmø og lige så dovent tilbage igen den 21. december mod lysere tider.
Sommer- og vinterbadere går 5 skridt over Strandvejen. Langs skovstien er der 5 gåminutter til Skodsborg Station, København og lufthavnen. Der er 5 cykelminutter til Vedbæk Havn og små 20 bilminutter til København. Skodsborg bliver ikke større. Den er begrænset af Øresund mod øst og Jægersborg Hegn mod vest. Bebyggelsen har altid indsnævret sig til det smalle bælte langs kysten.





Teamet

Kontaktperson
Christina Linnet
Salgschef
Cand.merc.
linnet@eltoftnielsen.dk
24 24 74 55

Sagsbehandler
William Borglit
Trainee
William@eltoftnielsen.dk
70 70 20 05